4 мртви откако ураганот Ирма ја погоди Флорида, оставајќи 3,5 милиони луѓе без струја – Фото+Видео

loading...

Најмалку четири лица загинаа во Флорида додека ураганот Ирма ја пустоши државата, носејќи обилни дождови и поплави. Околу 3,5 милиони луѓе останаа без струја во невремето, а претседателот Трамп прогласи голема катастрофа.

 Двајца полицајци што помагале во засолниште за евакуација загинале во сообраќајна несреќа во областа Харди, соопштија властите. Наредникот Џозеф Осман и заменик-шерифката Џули Бриџис останале во областа и покрај задолжителните наредби за евакуација.
https://twitter.com/PAPD911/status/907044807490629642

„Нашите полициски службеници и казнено-поправните работници работат секој ден за да ги заштитат жителите на Флорида. Токму поради нивниот труд ние можеме безбедно да ги одгледуваме своите семејства“, рече гувернерот на Флорида Рик Скот во соопштението.

Третиот смртен случај беше потврден во округот Оринџ, кога лице што возело кадилак удрило во оградата на патот. Возачот бил веднаш прогласен за мртов.

Четвртата жртва на невремето е човек во округот Монро, кој ја загубил контролата врз своето возило, кое носело генератор.

Околу 3,5 милиони жители на Флорида останале без електрична енергија, според податоците на компанијата Флорида пауер & лајт. Најтешко погодени се областите Мајами-Дад, Броард и Палм Бич.

Ураганот Ирма стигна во југозападна Флорида во неделата. На повеќе од една четвртина од населението им беше наредено да се евакуираат.

Невремето ослабна рано во понеделникот, а метеоролозите го сведоа на категорија 1, објави Националниот центар за урагани. Центарот дефинира максимални издржливи ветрови на 135 км / ч.

Ирма сега се наоѓа на околу 30 километри од Лејкленд, Флорида, соопшти центарот, додавајќи дека предупредувањата од урагани и тропски бури остануваат во сила во државата.