6 НАЈЈАКИ ДОМАШНИ СОСТОЈКИ со кои ќе го отстраните забниот камен и ќе ги избелите забите

loading...

Постои неверојатно ефикасен природен начин за решавање на сите стоматолошки проблеми и одржување на оралното здравје во оптимална состојба.

Кога станува збор за белење на забите, ние често веруваме дека треба да одиме во продавница и да купуваме скапи, хемиски натоварени ленти за белеење на заби и плакнења.

Многу од овие производи за белеење на заби содржат хемикалии кои можат да бидат штетни за вашето здравје и на крајот може да доведат до ерозија на емајлот на вашите заби.

Активен јаглен

Активниот јаглен е еден од најлесните и најевтините начини за природно избелување на забите. Здроби го јагленот во прав. Потопи ја чистата влажна четка за заби во него и измиј ги забите. Паста од активен јаглен е исто така добар избор.

Сода бикарбона и сок од лимон

 

Ставете малку сода на вашата четка за заби и додадете неколку капки сок од лимон над неа за да добиете сјајни заби. Не заборавајте да го користите овој метод на белење не почесто од еднаш неделно.

Морска сол, сок од лимон и паста за заби

Измешајте половина лажичка морска сол и неколку капки свежо исцеден сок од лимон со мала количина паста за заби во сад. Нанесете ја смесата на забите и оставете ја да се остави една минута пред да ја исплакнете устата темелно. 1-2 пати неделно.

Сок од лимон и вода


Мешавина од еднакви делови сок од лимон и вода ќе ви помогне да ја вратите белината на забите и целосно да ја дезинфицирате вашата орална шуплина.

Јаболков оцет и вода


Разредете половина лажичка јаболков оцет во чаша вода. Исплакнете ја устата со овој раствор секое утро пред да ги миете забите.

Јагоди


Земете зрела јагода и згмечете ја со лажица. Четкајте ги забите со оваа „паста“ неколку минути за да се ослободите од жолти дамки. Се препорачува еднаш месечно.