вторник, јануари 16, 2018

Спремете се навреме – Eве кои општини ќе останат утре без...

Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот ќе имаат дел од корисниците од улиците „11 Октомври“, „Димитрие Чуповски“ и „Македонија“. Како што информира РЦУК-Скопје, прекинот е поради санирање...

Општина Центар ја санкционира дивоградбата на улиците „Самоилова“ и „Никола Карев“

Општина Центар спречи да никне дивоградба на аголот на улиците „Самоилова“ и булеварот „Никола Карев“. Овластен градежен инспектор го затвори градилиштето, со што се...

„Паркинзи на Центар“ ќе блокира непрописно паркирани

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) ќе набави 35 блокатори за тркала, таканаречени паркинг-клешти. Веќе е распишан оглас за нивна набавка по пат...

Реакција на Град Скопје, по повод изјавата на Жерновски за сметот...

Градот Скопје реагира на изјавата на градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски поврзана со собирањето на комуналниот смет на неколку локации на територијата на...

Центар започнува со изградба на парк за миленичиња

На Светскиот ден на љубов кон миленикот, општина Центар започна со изградба на парк за миленичиња. Паркот е сместен во рамките на “Паркот на новинарите”,...

Паркот Капиштец синоќа беше полн со детска смеа и насмевки

Паркот во Капиштец синоќа беше преполн . Деца, родители, баби и дeдовци и по некоја тетка. Сите уживаа во прекрасната претстава „Царот Тонте Конте“...

Дел од општина Центар денеска без вода

Прекин во водоснабдувањето денеска од 9 часот ќе имаат Музичко – балетскиот училишен центар „Илија Николовски – Луј“, Уставниот суд, Комерцијална банка и околните објекти во општина Центар. Како...

12 јавори и 420 садници на булеварот „Св. Климент Охридски“

Општина Центар започна со хортикултурно уредување на просторот на булеварот „Св. Климент Охридски“, спроти бензинската Макпетрол која се наоѓа на улицата Орце Николов. „Жителите на...

Граѓани од поплавените подрачја се сместуваат во канцелариите на ПОЦ

„Заедно со вработените во ЈП ПОЦ вчерашниот ден го поминавме во село Стајковци помагајќи на поплавените семејства. Верувајте, ситуацијата е далеку полоша од она...

„Центар се грижи за возрасните“

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска оствари средба со претседателот на Здружението на пензионерите на општина Центар, Павле Спасев. Целта на средбата беше...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ