Карпош

Денес и утре посебен сообраќаен режим на улиците околу хотелот „Александар Палас“

Поради Дигиталниот самит што денеска и утре се одржува во Скопје, има посебен сообраќаен режим на сообраќајниците околу хотелот Александар Палас и Спортскиот центар Борис Трајковски. Ќе бидат затворени и пренасочени за сообраќај улиците „Јадранска магистрала“,...

„Инвентивни“ крадци: Карпош 1 остана без шахти (ФОТО)

Жителите на улицата Руѓер Бошковиќ во Карпош 1, изутринава беа изненадени од вешти крадци кои успеале да ги украдат сите шахти во населбата. Но нивната „инвентивност“ не завршила тука, пренесува Слободен печат. Како предупредување за...

Без струја делови од три скопски општини

Утре од девет до 13 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од ул. „Браќа Чакреви“ од број 3 до број 14, ул. „Рамиз Садику“ броевите 3, 5 и 7, ул. „Христо Батанџиев“ од...

Без струја дел од Сарај, Ѓорче, Центар, Карпош и Шуто Оризари

Поради изведување технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе останат делови од општина Сарај, Ѓорче Петров, Центар, Карпош и Шуто Оризари. Од 08:30 до 10:00 часот, без напојување со електрична енергија...

Можен прекин, без вода утре и задутре дел од општина Карпош

Од 9 часот утре и задутре можен е мал прекин на водоснабдувањето во населбите Жданец, Трнодол, Козле (висока зона) и Нерези. Како што информира РЦУК-Скопје, прекинот е поради чистење и хлорирање на резервоарот Жданец. Корисниците ќе...

Ученик од Карпош добил шуга, преземени мерки за заштита од зараза

Oпштина Карпош информира дека се преземени мерки на дезинфекција и дезинсекција за целосна заштита на учениците за да се спречи ширење на заразата во просториите на училиштето. – Известени се и матичните лекари од подрачјето...

Утре без струја делови од Гази Баба, Карпош и Ѓорче Петров

Без електрична енергија утре ќе останат корисниците во делови од општините Гази Баба, Карпош и Ѓорче Петров. РЦУК по известување од ЕВН Македонија соопшти дека во периодот од 07.30 до 15 часот, без струја ќе...

Прва отворена фитнес-зона во Карпош

Во Карпош 4 почнаа активностите за изградба на првата современа фитнес-зона на отворено во општината. Во соработка со Агенцијата за млади и спорт, ќе се добие фитнес-зона опремена со 8 справи за вежбање, од...

Еко монтажни паркинг платформи кај Млечен ресторан и Порта Влае

Стефан Богоев, новиот градоначалник на општина Карпош најави дека проблемот со недоволно паркинг места со кој се соочуваат одредени делови од општината, ќе се решава со еко-паркинзи, односно со монтажни платформи. Како најпроблематични во однос...

Инцидент во банка во Карпош: Му одбиле барање за кредит, викал и се карал...

Неодобрен кредит било причина за жестока расправија, помеѓу клиент и банкарка од експозитура во Скопје. Инцидентот се случил завчера во 14,50 часот во експозитура во населбата Карпош кога обезбедувањето во објектот морало да интервенира...

НАЈНОВИ

loading...