четврток, март 22, 2018

Општината Карпош ќе субвенционира купување велосипеди

Општината Карпош ќе биде третата локална самоуправа во земјава што од наредната година ќе го субвенционира купувањето велосипеди на граѓаните. Од 2018 година во општинскиот буџет ќе бидат предвидени средства за поврат на дел...

Три прочистувачи за воздух донирани за децата во Карпош

Градинките „Мајски цвет” во Тафталиџе 2 и „Орце Николов” во Карпош 2 се првите две предучилишни установи во Општина Карпош на кои им се донирани јонизатори (прочистувачи на воздух), наменети за најмалата група деца-јасли....

Утре без струја делови од пет скопски општини

Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре од 08:20 и од 12:30 без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од  населеното  место Белимбегово, како и фирмите во околината на мотелот „Белви“,...

Хумана мисија за спасување маче во Карпош

По трет пат службите на Општина Карпош излегоа во пресрет на молба на граѓаните, и повторно во хумана мисија на спасување маче. Како што информирата од општината, домашното милениче Аја, исплашено од уличните кучиња,...

Делови од Шутка, Бутел и Карпош во понеделник без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД е добиено известување дека на ден 13.11.2017 година (понеделник), заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат улици во неколку скопски општини. -од 08:30 до 12:30 часот,...

Во која држава живее општина Карпош? – Фото

Доколку сте се возеле деновие низ општина Карпош веројатно сте го забележале новиот натпис кој гласи „ШКОЛО“ испишан на една од улиците. Секако добро е што општината ги предупредува возачите да бидат претпазливи во...

Дел од општина Карпош утре без струја

Корисниците од зградата број 18 на улицата „Милан Марковиќ“ во општина Карпош утре од 9 до 10:30 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи...

Градски автобуси се судрија кај „Лептокарија“ – Фото

На крстосницата кај трговскиот центар „Лептокарија“ и поликлиниката Букурешт во скопски Карпош се случи сообраќајна незгода помеѓу два градски автобуси, едниот приватна 19-ка, а другиот државен автобус со број 15А. Според она што може да...

Без струја утре делови од Карпош

Без електрична енергија утре ќе бидат повеќе делови од општина Карпош, соопштија од Регионалниот центар за управување со кризи. Во периодот од 8:30 до 10:30 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од улиците...

Канцеларија на Управата за водење матични книги во општина Карпош

Градоначалникот на општина Карпош Стефан Богоев денеска се сретна со директорот на Управата за водење матични книги Ѓоко Котевски. На работната средба, како што информира општина Карпош, се разговараше за отворање подрачна канцеларија на Управата...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ