Карпош

Годинава зонско паркирање и во Карпош, Кисела Вода и Автокоманда

Јавното претпријатие "Градски паркинг" годинава ќе инвестира во изградба на вкупно 1.500 нови паркинг-места. "Во 2017 година претпријатието предвидува бројот на паркинг-места кај зонски организираните јавни површини наменети за паркирање да се зголеми за 1.500,...

Инцидент во банка во Карпош: Му одбиле барање за кредит, викал и се карал...

Неодобрен кредит било причина за жестока расправија, помеѓу клиент и банкарка од експозитура во Скопје. Инцидентот се случил завчера во 14,50 часот во експозитура во населбата Карпош кога обезбедувањето во објектот морало да интервенира...
карпош

Карпош 2 по земјотресот 1963

Новите градби (од 1980 година наваму) не би требало да се урнат при земјотрес со сила еднаква на таа од 1963 година, велат познавачите. Сепак, тоа нема да важи и за безбројните доградби на...

Манијак повторно нападана девојче во Карпош 4 (ГАЛЕРИЈА ОД МЕСТОТО НА НАПАДОТ)

Во Карпош 4 манијак повторно напаѓа девојчиња. Вчера вечер девојче е нападнато во паркчето кое се наоѓа измеѓу улиците Волгоградска, Трифун Блажев и Желево, а веднаш до училишниот двор на ОУ "Петар Поп Арсов". Екипата на...

Утре без струја делови од пет скопски општини

Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре од 08:20 и од 12:30 без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од  населеното  место Белимбегово, како и фирмите во околината на мотелот „Белви“,...

Еко монтажни паркинг платформи кај Млечен ресторан и Порта Влае

Стефан Богоев, новиот градоначалник на општина Карпош најави дека проблемот со недоволно паркинг места со кој се соочуваат одредени делови од општината, ќе се решава со еко-паркинзи, односно со монтажни платформи. Како најпроблематични во однос...

Со бадников оган и голема посна трпеза утре ќе се одбележи традиционалната бадникова манифестација...

Утре, (05.01.2017 година), во рамките на спортскиот центар Влае (наспроти мостот Обединети Нации) , со почеток во 19 часот, ќе се одбележи големиот христијански празник Бадник.  Во организација на локалната самоуправа, ќе се одржи централна...

Општина Карпош одобри средства за стерилизација на улични мачки

Здружението за заштита на животни „ФЕНКИС ПЕТС“ ги известува граѓаните на Општина Карпош дека има добиено финансиски средства за бесплатна стерилизација и кастрација на 100 улични мачки и мачори на територија на Општина Карпош....

(ФОТО) Битката за бесплатен паркинг продолжува

Погледнете како овој "креативен" Скопјанец се паркираше пред Центарот за Странски Јазици во Карпош.

Акција за собирање на E-отпад во Општина Карпош

Минатата недела во општина Карпош се одржа координативна средба, по повод претстојната голема еколошка акција која ќе се спроведе кон крајот на месец септември. На состанокот присуствуваа стручни лица од колективниот постапувач со електричен...

НАЈНОВИ

loading...