Карпош

Вардар ќе гради нов стадион во скопската населба Карпош!

Македонскиот фудбалски шампион Вардар ќе добие нов стадион кој ќе се гради во скопската општина Карпош, на местото каде што сега игра второлигашот Локомотива, неофицијално дознава „Спорт1“ од извори блиски на општината. Сопственикот на Вардар, рускиот бизнисмен...

(ГАЛЕРИЈА) Најдобрите основци од Карпош на заслужен одмор во Грција

Денеска во раните утрински часови, 80 ученици од основните училишта од Карпош, тргнаа на седумдневно наградно патување во кампот „Скураз“ на полуостровот Халикидики, (Грција). Веќе осми пат по ред, на иницијатива на градоначалникот на Општина...
градинка, населба козле

Изградба на нов клон на детската градинка „Пролет“, во населбата Козле.

По тој повод,градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски и министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, го посетија објектот во изградба, кој треба да го зголеми капацитетот за прием на дечињата од предшколска...

(ГАЛЕРИЈА) Спектакл на отворањето на Карпошово Културно лето

Со „Диши длабоко“, ,„Хотел Карпош (Македонија)“, „Каква е оваа ситуација“, „Не се издржва“, но и со легендарниот Леонард Коен, маестралниот шоумен Игор Џамбазов заедно со Гуру Харе, ја направија првата вечер на „Карпошовото културно...

Акција за собирање на E-отпад во Општина Карпош

Минатата недела во општина Карпош се одржа координативна средба, по повод претстојната голема еколошка акција која ќе се спроведе кон крајот на месец септември. На состанокот присуствуваа стручни лица од колективниот постапувач со електричен...

Тамара Тодевска вечерва ќе ги забавува граѓаните во Карпош

Со почеток во 21:00 часот на платото на Т.Ц Лептокарија, македонската поп пејачка Тамара Тодевска ќе настапи во рамки на “Културното лето Карпош-2017“. Општината Карпош ги поканува граѓаните да присуствувате и да бидете дел од...

Стартуваше учебната година за младите карпошани

Рано утринава, звуците на училишното ѕвонче весело одекнаа во школските дворови низ Карпош и ги повикаа основците да дојдат на првиот училишен час, годинава. Кон школските клупи се упатија и љубопитните првачиња, кои за...

Одбојкарско злато за ООУ „Петар Пор Арсов“ од Карпош

Основките од ООУ „Петар Поп Арсов“ се победнички на одбојкарскиот Куп на Општина Карпош, кој се одржа по повод роденденот на Општината, која оваа година го прославува 40 годишниот јубилеј од своето постоење. Во...

Попладнево пожар во Карпош 4, пожарникарски екипи се на терен

Доцна попладнево изби пожар во објект во Карпош 4 во близина на телевизијата Телма. Противпожарни возила пристигнаа на местото и учествуваат во гаснењето на пожарот. Граѓаните јавуваат дека поради паркираните возила низ улицата отежнат е пристапот...

Топлинскиот бран Луцифер ја пржи Европа, жегата ќе убива 150.000 Европејци годишно до 2100

Десет земји од јужна и централна Европа прогласија црвена тревога откако во топлинскиот бран „Луцифер“ температурите се зголемија над 40 степени, а научниците предупредуваат дека екстремната топлина би можела да убива 152.000 луѓе годишно...

НАЈНОВИ

loading...