четврток, јануари 18, 2018

Без струја утре делови од Центар, Карпош и Ѓорче Петров

Делови од општините Центар, Карпош и Ѓорче Петров утре во различни временски интервали ќе немаат струја, соопшти денеска Регионалниот центар за управување со кризи. Повикувајќи се на известување од ЕВН Македонија, РЦУК информира дека струја...

Административни спортски игри во Карпош

Во пресрет на јубијелната  40- та годишнина од основањето на Општина Карпош, локалната самоуправа   организира  административни спортски игри. Во рамките на оваа спортска манифестација учествуваат административци- претставници од Општините Кисела Вода,  Аеродром, Градот Скопје,...

Десетта Детска Ликовна Колонија „СВЕТИ ПАНТЕЛЕЈМОН“

Денеска, петок (16.09.2016 година), со почеток од 11 часот, ќе започне десеттата Меѓународна детска ликовна колонија „Св. Пантелејмон“, во близина на манастирот „Св. Пантелејмон“. Во организација на Општина Карпош и Детскиот ликовен центар, се...

„Карпош има талент“, во општина Карпош

Утре, вторник (18.10.2016 година), со почеток во 12.00 часот, во Драмскиот театар, ќе се одржи традиционалната манифестација „Карпош има талент“, која оваа година ќе биде во пресрет на 40 годишниот јубилеен роденден на Општина...
Совет Карпош

НОВИ ЛИФТОВИ ЗА ЖИТЕЛИТЕ НА КАРПОШ

Советниците од Општина Карпош расправаа по 23 точки кои се најдоа на дневниот ред, на вчерашната педесет и прва седница, која се одржа во амфитеатарот на Технолошко Металуршкиот факултет во Скопје. Со мнозинство гласови, тие...

Викендов традиционална хуманитарна акција во Карпош

По повод јубилејниот 40-ти роденден на Општина Карпош, а во рамките на Деновите на Општината, овој викенд (сабота 15 октомври и недела 16 октомври, 2016 година), ќе се одржи традиционалната хуманитарна манифестација „Да бидеме...

Проценка за финансиска поддршка за градинка во Бардовци

Заради изработка на документ за оценка на проектот за изградба на градинка во населено место Бардовци, во понеделникот, претставници од  тимот на ЦеПроСАРД,  ангажирани од МСИП проектот при Министерството за финанси, ја посетија општинаКарпош....

Карпош на ,,Нутрикон 2016“: Преку наука до здрава храна

Општина Карпош и оваа година традиционално, по трет пат, учествуваше на ,,НУТРИКОН 2016-та“ - Конференција за Квалитет и безбедност на храна, здравје и нутриционизам. Конференцијата беше во организација на Консалтинг и тренинг центар КЛУЧ,...

(ГАЛЕРИЈА) Најдобрите основци од Карпош на заслужен одмор во Грција

Денеска во раните утрински часови, 80 ученици од основните училишта од Карпош, тргнаа на седумдневно наградно патување во кампот „Скураз“ на полуостровот Халикидики, (Грција). Веќе осми пат по ред, на иницијатива на градоначалникот на Општина...

Вечерва почнува „Културно лето Карпош 2017“

Вечерва во 21:00 часот на платото во Т.Ц. Лептокарија почнува „Културно лето Карпош 2017“.  Културната манифестација која се одржува по десети  јубилеен пат, ќе стартува со музички концерт на  шоуменот  Игор Џамбазов, заедно со...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ