Карпош

Утре без струја дел од Карпош

Поради изведување технички зафати утре без електрична енергија ќе останат дел од потрошувачите во општина Карпош. Без електрична енергија од 09:00 до 15:00 часот, ќе останат корисниците од ул. Козле, подулици 1, 3 и 5,...
паркинг

Овој Карпошанец приватизира државно земјиште

Во борбата за дополнително паркинг место, овој Карпошанец малку ја преминал границата.  

„Инвентивни“ крадци: Карпош 1 остана без шахти (ФОТО)

Жителите на улицата Руѓер Бошковиќ во Карпош 1, изутринава беа изненадени од вешти крадци кои успеале да ги украдат сите шахти во населбата. Но нивната „инвентивност“ не завршила тука, пренесува Слободен печат. Како предупредување за...

Хуманитарна велигденска акција викендов во Карпош

Викендов пред поголемите супермаркети на територија на општина Карпош, ќе се спроведе хуманитарната тадиционална акција „Да бидеме хумани за нашите соседи“, наменета за собирање помош во храна за семејствата во потешка материјална состојба. Од општина...

Нов урбан плоштад во Бардовци

Денес, недела (11.09.2016 година), во населеното место Бардовци, со почеток во 19 часот, официјално ќе биде отворен за употреба новиот плоштад со фонтана во населбата Бардовци. На свеченото отворање ќе присуствува градоначалникот на Општина...
гимнастика

Нова сала за гимнастика во Карпош

Во близина на бензинската на „Макпетрол“ на „Илинденска“ планирана е изградба на сала за гимнастика и објекти за потребите на Македонски олимписки комитет. Општинарите појаснуваат дека со урбанистичката планска документација, практично, ќе биде дозволена изградбата...

Авторска вечер на Џокси

Карпошани денес со почеток во 20.30ч(сабота) ТЦ„Лептокарија„ ќе можат да уживаат во авторската вечер на Џинас Папас Џокси.

Делови од Шутка, Бутел и Карпош во понеделник без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД е добиено известување дека на ден 13.11.2017 година (понеделник), заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат улици во неколку скопски општини. -од 08:30 до 12:30 часот,...

“Соколите” завеани кај Ниш, речиси 11 часа патуваа до Белград

Кошаркарите на Карпош Соколи изутринава во 7 часот тргнаа за Белград на натпреварот со Партизан кој се одигрува утре. Лошите временски услови го задржаа автобусот со кој се превезуваа кошаркарите. Тие беа завеани повеќе...

Попладнево пожар во Карпош 4, пожарникарски екипи се на терен

Доцна попладнево изби пожар во објект во Карпош 4 во близина на телевизијата Телма. Противпожарни возила пристигнаа на местото и учествуваат во гаснењето на пожарот. Граѓаните јавуваат дека поради паркираните возила низ улицата отежнат е пристапот...

НАЈНОВИ

loading...