сабота, јули 29, 2017

Скопје кандидат за „Европска престолнина на културата“

Со изложби на фотографии и инсталации, како и со проекција на документарен филм, вечер во Младинскиот културен центар почнува проектот „Европска престолнина на културата“. Целта...

Потсетување на старо Скопје низ музика, изложба и роман

Низа културни настани денеска и утре ќе се одржат по повод 26 јули, денот кога пред 54 години Скопје ги доживеа најтешките моменти во...

Познатиот режисер Роберто Чули ќе одржи театарска работилница во Драмски

Познатиот светски театарски режисер со италијанско потекло, Роберто Чули ќе одржи театарска работилница во Драмски... „Со задоволство може да објавиме дека едно од најголемите режисерски имиња на...

Промоција на романот „Земјотрес, 5:17“ од Владимир Плавевски

Во Музејот на Град Скопје вечер ќе биде промовиран романот „Земјотрес, 5:17“ од Владимир Плавевски што неодамна го објави „Македоника литера“, а кој е...

„МКЦ за Скопје“ – промоции, изложби и концерти на 25 и...

Мултимедијалниот културниот настан „МКЦ за Скопје“, кој традиционално се одржува на 26 јули, со цел да се потсетиме на солидарноста и хуманоста на скопјани,...

Комедијата „Се бара стар кловн“ на Скопско лето

Театарот на еден актер во копродукција со Меѓународниот театарски фестивал „Бутринти 200“ и Градскиот театар од Гњилане, Косово, вечер на „Скопско лето“ ќе ја...

Завршни концерти на џез-викендот во рамки на Охридско лето

Џез-викендот што се одржува во рамки на Фестивалот „Охридско лето“ ќе биде заокружен со вечерашните два концерти – Проектот ,,Хајдавеј“ на Ксантон Блек и...

Скопско лето во полн ек – театарски претстави, концерти, промоции…

На 21.07.2017, петок, со почеток во 22:00 часот ќе се одржи концерт на Гоце Стевковски Септет, на Факултетот за ликовни уметности – Сули ан. Билетите се во продажба по...

„По трагите на светлината 2″, изложба на Драган Стефаноски

Во Центарот за култура ,,Браќа Миладиновци” во Струга вечер во 20 часот ќе биде отворената изложба од Драган Стефаноски насловена „По трагите на светлината...

Концерт на Гоце Стевковски Септет на Скопско лето 2017

Концерт на Гоце Стевковски Септет ќе биде одржан вечер во Сули ан, во рамки на манифестацијата „Скопско лето 2017“. Гоце Стевковски кој на пошироката јавност...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Општински

Close