Култура

„Дух“, „Буре барут“ „Авантурите на Аладин“…: Објавен репертоарот на МНТ за...

РЕПЕРТОАР ЗА МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2018 г. 11.9 (вто.) |„СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА“| мала сцена | 20:00 12.9 (сре.) |„РАЗГОВОРИ ВО ЧЕТИРИ ОЧИ“| мала сцена| 20:00 13.9 (пет.) |„КЕЦ...

Уникатниот словенечкиот бенд Jimmy Barka Experience утревечер со концерт на Македокс

Утре со почеток од 22 и 30 часот во Куршумли ан PopUp Music и МакеДокс го најавуваат концертот на словенечкиот бенд Jimmy Barka Experience,...

„Охридско лето“: Денес во Скопје пристигнува оперската дива Елена Мошуц

Без какви било посебни побарувања околу нејзиното сместување и настапот на фестивалот „Охридско лето“ големата оперска певица  Елена Мошуц денеска ќе пристигне на скопскиот...

Пијанистката Верица Шотаровска со свој солистички концерт на сцената на Кино...

Меѓународен настап на пијанистката Верица Шотаровска, која на 14 јули 2018 година на покана на здружението Корона Лауреа и фестивалот Classic Lovran , ќе...

Два концерта викендов на Скопско лето: Музика со млади виолинисти и...

Во рамките на Скопско лето викендов ќе бидат одржани два концерта, на учесниците на семинарот за виолина и Француска вечер. Настапот на младите виолинисти...

„Квин симфони шоу“ во Градскиот парк во Скопје

Концерт „Квин симфони шоу“ на кој ќе настапи познатиот „Квин ријал трибјут“ бенд од Србија заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и Хорот на...

Овие претстави ќе се одиграат на Фестивалот „Гола Месечина“

Ова се претставите што ќе може да ги погледнете во официјалната конкуренција: 18.06.2018 „Једваносимсобоакаломистобо“ од Нејра Бабиќ и Алеш Курт, режија: Алеш Курт – Сараевски...

Вечерва почнува фестивалот „Гола Месечина“

Петтиот Меѓународен фестивал „Гола Месечина“ почнува вечерва во 21 часот и ќе трае до недела, 24-ти јуни. – Ќе имаме задоволство да гледаме 7 претстави,...

Сашко Коцев: Наградата доаѓа кога кај мене се појави сомнеж дали...

В година ќе биде востановена уште една награда на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Тоа ќе биде награда од публиката која ќе има можност...

Фестивалската турнеја „One love tour“ почнува денеска напладне во Скопје

Скопје ќе биде дел од најголемата Македонско-Бугарска фестивалска турнеја #OneLoveTour, настанот ќе почне со концерт денеска во Градскиот парк во Скопје, најавија Иноватива Груп...

НАЈНОВИ

loading...