четврток, ноември 23, 2017

„One night in America“ – голем добротворен концерт на американска музика

Македонско американската алумни асоцијација (МААА) има особена чест и задоволство да ја извести јавностa дека организира голем добротворен концерт на американска музика во изведба...

Турскиот мјузикл „Легендата на птицата Симург“ во Скопје

Мјузиклот „Легендата на птицата Симург“, во кој учествуваат 45 уметници – членови на хорот, на оркестарот и на танцовата група при ТРТ –Турската државна...

Премиера на „Кец на десетка“ во МНТ

Вечерва, од 19 часот, на малата сцена на Македонскиот народен театар премиерно ќе биде изведена комедијата „Кец на десетка“ по текст на Митко Бојаџиски,...

ПО 25 ГОДИНИ: Утревечер концерт на „Меморија“

Македонската група „Меморија“ по пауза од 25 години утревечер ќе одржи концерт во Метрополис арена. Концертот е по повод 35 години од основањето на бендот и...

Македонскиот радиски фестивал МАРС вчера прослави 10 години од постоење –...

Вчера (14.11.2017), се одржа Македонскиот радиски фестивал МАРС, кој прослави 10 години од постоењето. Се доделија многу награди на домашните поп-пејачи во различни категории.  1.АЊА ВЕТЕРОВА –...

„Двојниот љубовник“ и „Среќен крај“ вечерва на „Синедејс“

Вечерва, во рамки на Фестивалот за европски филм „Синедејс“, во киното „Милениум“ ќе се прикажат „Двојниот љубовник“ на Францис Озон (20 часот) и „Среќен...

Награда за „Ослободување на Скопје“ на фестивал во Лос Анџелес

Филмот „Ослободување на Скопје” освои награда за најдобро сценарио за долгометражен игран филм на неодамна завршениот International Arpa Film Festival во Лос Анџелес, соопшти...

Видое Видичевски и Ѓеорѓе Добре добитници на наградата „Книжевно жезло“

Наградата „Книжевно жезло“, што Друштвото на писателите на Македонија ја доделува за поетски опус со високи естетски вредности, ја добија македонскиот поет Видое Видичевски...

Радиските хитови на годината ќе се избираат на 10. МАРС на...

Најпопуларните радиски хитови на годината, селектирани и испратени до организаторите од над 30 радиостаници во Македонија ќе бидат избрани на 10. Македонски радиски фестивал...

Праизведба на „Вера, љубов, надеж“ утревечер во Драмски театар

Претставата е по текст на Еден фон Хорват, а во режија на Италијанецот Лука Кортина Утре, со почеток од 20 часот, во Драмски театар -Скопје...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ