петок, септември 22, 2017

Бесплатен филмски маратон во кино „Милениум“

Денес во рамки на Роденденот на уметноста, во организација на Младинскиот културен центар, во кино Милениум има бесплатен филмски маратон. 12.00 – ТОР: ЛЕГЕНДА...

Премиера на „Севилскиот берберин“ денеска во МОБ

Македонска Опера и Балет најавува уште една премиера, приказна за победата на младоста и љубовта, „Севилскиот берберин“ на Џоакино Росини, вечерва (25 октомври) и...

Детали за новото талент шоу „Тајно моја“ посветено на Тоше Проески

МОБ, Канал 5 и 3Д Проект Студио се во потрага на нови таленти за учество во мјузиклот посветен на легендата Тоше Проески! Потрагата по таленти...

„Ноември – месец на наука“ во Скопје Сити мол

Во ТЦ „Скопје Сити мол“ утре и во сабота, како и во останатите викенди во ноември (11-ти и 12-ти, и 18-ти, 19-ти и 20-ти)...

Балканско талент шоу на сцената на Македонска Опера и Балет

Пријавете се и бидете дел од големото Балканско талент шоу, кое ќе ги донесе најталентираните кандидати на сцената на Македонската опера и балет, а...

Британската звезда Џос Стоун на 14 октомври во Скопје

Светски познатата актерка и музичарка Џос Стоун ќе настапи како дел од Skopje Jazz Festival кој што се одржува од 13-16 октомври, а настапот...

Вечерва промоција на новиот Твитер календар 2017

Во фоајето на кино „Фросина“, вечерва, 1 декември, со почеток од 20 часот ќе се одржи промоцијата на годинашниот #ТвитерКалендар. Сакајќи да се продолжи традицијата,...

Во МНТ премиера на „Тартиф“ во режија на Галин Стоев

Претставата на Молиер „Тартиф“ на бугарскиот режисер Галин Стоев, Македонскиот народен театар премиерно ќе ја изведе во вторник, 20 декември, во Македонскиот Народен Театар во...

Филмот „Кога денот немаше име“ инспириран од настанот кај Смилковско е...

Новиот филм на Теона Стругар Митевска „Кога денот немаше име“ инспириран од трагедијата на Смилковското езеро е уметничка провокација, велат авторите по реакциите во...

Претставата “Прекината одисеја” во МНТ на 17 септември

Во претставата се вклучени актери од Македонија и Полска а ќе биде изведена и на македонски и полски јазик. Темата е прогонот на децата...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ

Close