вторник, февруари 20, 2018

Скопје кандидат за „Европска престолнина на културата“

Со изложби на фотографии и инсталации, како и со проекција на документарен филм, вечер во Младинскиот културен центар почнува проектот „Европска престолнина на културата“. Целта...

Конкурс за книжевно-поетска работилница во Скопје

Целта на работилницата е развивање на креативното мислење и интелектуалното развивање на младите лица од средните училишта, студентите и на оние кои имаат афинитет...

Богата програма на овогодинешното „Скопско лето 2017“

Утревечер по 38-ми пат по ред, почнува „Скопско лето“. Организаторите најавија дека за свеченото отворање во Македонска опера и балет ќе се одржи концерт...

Нина Маџиров снима филм посветен на татко ѝ, Зоран Маџиров

„Земи го своето скршено срце и претвори го во уметност“ – започнува приказната на краткометражниот филм „Стакло“ што го снима Нина Маџиров, ќерката на перкусионистот...

Изложба на Жанета Вангели во МСУ-Скопје

Изложбата „СИНХРОНИЦИТЕТИ/Архив 1987 – 2017“ од авторката Жанета Вангели вечер ќе биде отворена во Музејот на современата уметност-Скопје. Македонската публика на изложбата, која има...

„А што потоа?“ – претстава за жртвите во терористичките напади

Во Џебното кино на Младинскиот културен центар денеска и утре ќе има изведба на претставата „А што потоа“ во режија на Драгана Гунин, која...

Заврши снимањето на краткиот игран филм „Магнолија“

Неделата што измина, во периодот од 20 до 23 август беше снимен краткиот игран филм „Магнолија“ во режија и сценарио на Ана Опачиќ, информираат...

Карикатуристот Јордан Поп Илиев слави 50 години творештво

Во рамките на летната манифестација „Скопско лето“ карикатуристот Јордан Поп Илиев со ретроспективна изложба, поставена на 07 јули во Националната галерија на Македонија –...

Нова книга за Скопје од Данило Коцевски

На „Скопско лето“ вечер во Музеј на Град Скопје од 20 часот ќе биде промовирана книгата „Скопски легенди“ од Данило Коцевски, во издание на...

Олга Панго е нов директор на МОБ на местото на Дурловски

Балерината и кореографка Олга Панго, коjа досега беше на функцијата уметнички раководител на балетскиот ансамбл во МОБ, од денеска е назначена за вршител на...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ