Култура

Скопје кандидат за „Европска престолнина на културата“

Со изложби на фотографии и инсталации, како и со проекција на документарен филм, вечер во Младинскиот културен центар почнува проектот „Европска престолнина на културата“. Целта...

Конкурс за книжевно-поетска работилница во Скопје

Целта на работилницата е развивање на креативното мислење и интелектуалното развивање на младите лица од средните училишта, студентите и на оние кои имаат афинитет...

Богата програма на овогодинешното „Скопско лето 2017“

Утревечер по 38-ми пат по ред, почнува „Скопско лето“. Организаторите најавија дека за свеченото отворање во Македонска опера и балет ќе се одржи концерт...

Изложба на Жанета Вангели во МСУ-Скопје

Изложбата „СИНХРОНИЦИТЕТИ/Архив 1987 – 2017“ од авторката Жанета Вангели вечер ќе биде отворена во Музејот на современата уметност-Скопје. Македонската публика на изложбата, која има...

Нина Маџиров снима филм посветен на татко ѝ, Зоран Маџиров

„Земи го своето скршено срце и претвори го во уметност“ – започнува приказната на краткометражниот филм „Стакло“ што го снима Нина Маџиров, ќерката на перкусионистот...

Заврши снимањето на краткиот игран филм „Магнолија“

Неделата што измина, во периодот од 20 до 23 август беше снимен краткиот игран филм „Магнолија“ во режија и сценарио на Ана Опачиќ, информираат...

Карикатуристот Јордан Поп Илиев слави 50 години творештво

Во рамките на летната манифестација „Скопско лето“ карикатуристот Јордан Поп Илиев со ретроспективна изложба, поставена на 07 јули во Националната галерија на Македонија –...

„А што потоа?“ – претстава за жртвите во терористичките напади

Во Џебното кино на Младинскиот културен центар денеска и утре ќе има изведба на претставата „А што потоа“ во режија на Драгана Гунин, која...

Олга Панго е нов директор на МОБ на местото на Дурловски

Балерината и кореографка Олга Панго, коjа досега беше на функцијата уметнички раководител на балетскиот ансамбл во МОБ, од денеска е назначена за вршител на...

Баскерфест 2017- Атракции, спектакл, детско катче и пивска градина на плоштад...

Уште 11 дена не делат од почетокот на најпозитивниот македонски фестивал- Баскерфест. Во 2006 година, Македонија стана прва земја на Балканот со ваков вид...

НАЈНОВИ

loading...