недела, септември 24, 2017

Грабната средношколка пред училиште во Куманово

Ученичка во средното училиште „Перо Наков“ од Куманово заврчера била грабната на големиот одмор од пред училиштето. Случајот во полицијата го пријавил жител од...

Дебар: 15-годишно девојче пријавено за исчезнато, не се вратило од училиште

Вчера во 18,00 часот во ПС-Дебар, Р.Е. пријавил дека истиот ден околу 11,00 часот неговата 15 годишна ќерка не се вратила од училиште. Се преземаат...

Маж сечејќи дрва ја усмртил сопругата

Трагедија вчера околу 10 часот се случи во атарот на кичевското село Драгов дол на местото викано Убрега. Имено, додека М.И. (71) од Скопје сечел...

Страшна сообраќајка на патот Прилеп-Градско, двајца загинати – Фото

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа која вчера околу 13:20 часот се случи на патот Прилеп-Градско кај каменоломот. Во изјава за Курир, портпаролот на СВР...

Скопјанец пронајден мртов во автокамп во Охрид

Скопјанец бил пронајден починат во својата викенд куќа лоцирана во автокампот „Андон Дуков“ во Охрид. Случајот во полиција го пријавил неговиот сосед 45 годишниот охриѓанец...

Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци ќе биде прогласен за светител

Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци денеска во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје ќе биде прогласен за светител. Денешниот ден на официјалната канонизација ќе биде...

Сончево време со мала облачност и умерен ветер

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен и западен ветер. Утринската температура ќе се движи...

Состојба на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...

Макпрогрес од Виница ја превзема Дониа од Прилеп

Македонскиот производствен гигант на кондиторските производи Макпрогрес ДОО од Виница потпиша договор за стопроцентно превземање на кондиторската фабрика Дониа, со седиште во Прилеп.   Превземањето на...

НАСА со важно соопштение за крајот на светот

Повеќе пати годишно теоретичарите на заговор предвидуваат крај на светот, а се почести се верувањата дека на Земјата ќе и пресуди планетата Нибиру, според...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ

Close