четврток, ноември 23, 2017

Еве кој ќе земе 13-та плата и колку ќе изнесува

Во секоја институција 5% од најдобрите вработени како стимулација за успешност ќе добијат и 13-та плата во висина на износот на последната месечна плата...

Се укинуваат 2 неработни денови во 2018-та

Владата го укина “Денот на дрвото“, а со тоа се намалува и бројот на неработни денови. Владата на синоќешната седница донесе заклучот за престанок на...

Соларните ќерамиди пристигнуваат! Пониска цена, двојна трајност и електрична енергија

Извршниот директор на компанијата за електрични автомобили Tesla Motors неодамна ги претстави соларните ќерамиди коишто според неговата визија би требало целосно да ги заменат конвенционалните црвени...

(ВИДЕО) Вевчанци спасуваа мечка, кога ја ослободија за малце ќе ги...

Деновиве од страна на л.д."ЦЕРН КАМЕН" ВЕВЧАНИ Беше ослободена мечка од сајла поставена од несовесни жители во атарот на с.Пискупштина. Во продолжение е снимен...

Провери ТУКА дали имаш долг кон УЈП

Управата за јавни приходи денес објави нова листа на должници бр. 10/2017 за долговите доспеани до 30.06.2017 и неплатени до 30.09.2017 година и неплатени...

Најдена е 15-годишната Лора Ставровска од Неготино

Најдена е Лора Ставровска, која беше пријваена за исчезната. Таа претпладнево излегла во летни розеви пижами од дома и не е вратена. Од семејството...

Македонка на 22 години стана најмладата менторка во НАСА

Младата Мартина Димоска, која беше прогласена за личност на годината на „Нова Македонија“ во 2014/2015 година откако го освои првото место на Меѓународниот натпревар...

Во овие 5 европски земји може да се патува со лична...

Македонските државјани наместо со патна исправа – пасош, може да патуваат со важечка лична карта во дури 4 земји меѓу кои Србија, Црна Гора,...

Двегодишно дете и неговите родители загинаа во сообраќајка кај Делчево

Двегодишно дете и неговите родители попладнево загинаа во тешка сообраќајна несреќа на десетина километри пред Делчево. Според првичните информации од СВР Штип, несреќата се...

Хорор во Кривогаштани: Додека пиеле на маса го избодел до смрт,...

Јон Мезимка наречен Мујо убиен е во четвртокот навечер околу 22 часот во Бела Црква, Кривогаштани. Според сознанијата за убиството е осомничен Иво Новаков,...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ