понеделник, февруари 19, 2018

Нов бран поскапувања од 1 јануари: Еве ја целата листа на...

Од 1-ви јануари следната година ќе плаќаме поскапа вода, леб и гориво. Претставувајќи го буџетот за 2018 година, Министерството за финансии соопшти дека за три...

Државата укина уште една давачка: Еве од какво плаќање ќе бидат...

Владата ја информира јавноста дкеа домаќинствата кои се исклучени од парно во следната 2018-та година ќе бидат целосно ослободени од плаќање на паушал кој...

ВЕСТ НА ДЕНОТ: Државна пензија за сите граѓани – Еве колку...

Владеачката партија промовира нова економска мерка, со која ветува дека на секој граѓанин ќе му следува пензија од државата. Сите жени кои ќе наполнат 62...

Марко се ожени за 20 години помлада Албанка: Одел 3 пати...

Марко Милутиновиќ од село Дрежник кај Ужице со години барал жена за брак, но кога годините го стигнале, а немало жени на видик, решил...

Еве кој ќе земе 13-та плата и колку ќе изнесува

Во секоја институција 5% од најдобрите вработени како стимулација за успешност ќе добијат и 13-та плата во висина на износот на последната месечна плата...

Се укинуваат 2 неработни денови во 2018-та

Владата го укина “Денот на дрвото“, а со тоа се намалува и бројот на неработни денови. Владата на синоќешната седница донесе заклучот за престанок на...

Соларните ќерамиди пристигнуваат! Пониска цена, двојна трајност и електрична енергија

Извршниот директор на компанијата за електрични автомобили Tesla Motors неодамна ги претстави соларните ќерамиди коишто според неговата визија би требало целосно да ги заменат конвенционалните црвени...

ПОЧИНА РОДИЛКА: Од приватната болница велат дека жива е испратена на...

Родилката, 31 годишната Дебора Џамбази починала во четвртокот при породување со царски рез, дознава НОВА од лекарски извори. Младата жена, познат стоматолог од Кичево...

Државата ќе враќа ДДВ, околу 30.000 денари за секое семејство –...

Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање на 15 % од платениот ДДВ од нивните потрошувачки сметки, најави...

(ВИДЕО) Вевчанци спасуваа мечка, кога ја ослободија за малце ќе ги...

Деновиве од страна на л.д."ЦЕРН КАМЕН" ВЕВЧАНИ Беше ослободена мечка од сајла поставена од несовесни жители во атарот на с.Пискупштина. Во продолжение е снимен...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ