сабота, јули 29, 2017

Најдобрите фотографии од Скопје за времето на СФРЈ – Галерија

Секој кој живеел во времето на СФРЈ и ден денеска зборува со носталгија за тоа поинакво време. Многумина ќе кажат тој живот го нема...

Првите автомобили во Скопје биле донесени во 1911 година

Иако се јавил нешто подоцна, автомобилскиот сообраќај во Скопје доживеал незапирлив развој. Автомобилите биле најретки бидејќи подоцна се вклучиле во сообраќај. Првите автомобили “Рено” и...

Људмил открил интересна тајна за Скопје: Што се наоѓа стотици метри...

Како дванаесетгодишно момче Људмил, нашинец од Австралија, открил урбана мистерија врзана за старо Скопје. Тој ја раскажал неверојатна приказна за тајни ходници што како дете...

Љубовната драма на скопската Грета Гарбо што се раскажува со генерации...

Секој град има свои легенди кои се раскажуваат од колено на колено. Едната од нив е и онаа за исклучителната убавина на скопјанката Марица...

Првиот лет Солун-Скопје-Белград во 1928, а општината го добила името по...

Името на Oпштина Аеродром е добиено по воениот аеродром (кој се наоѓал кај поликлиниката „Јане Сандански” и касарната „Гоце Делчев”), кој бил бомбардиран од...

Модата во Скопје во минатото, не си фраер ако немаш шапка

Не постои скопски фраер од тоа време без шапка и костум дискретно стеснет во половината. И без обична или пеперутка-вратоврска и шамиче во горниот...

Дали знаете кое е ова место денес во центарот на Скопје?

Како изгледало некогаш а како сега? Станува збор за Домот на градежниците кој денес е перименуван во (Домот на културата „Кочо Рацин“) спроти гимназијата...

(ФОТО) Како изгледа најстарата скопска пивска гајба

Пивара Скопје е автентична приказна која ја создаваат голем број генерации горди Пиварци. Патот кон успехот веќе 92 години е заснован на најомилените брендови на...

Многу дружба, забава, мода и разладување во летните периоди – Скопје...

Реката Вардар на скопските граѓани во летниот период им овозможувала пријатно разладување од високите температури, но ги задоволувала и  нивните секојдневни потреби. Освен капачи,...

(ФОТО) Го препознавате ли овој објект од старо Скопје?

Пивара Скопје е автентична приказна која ја создаваат голем број генерации горди Пиварци. Патот кон успехот веќе 92 години е заснован на најомилените брендови...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Општински

Close