петок, септември 22, 2017

Скопје пред катастрофалниот земјотрес во 1963 – Видео

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот Скопје беше разурнат од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (MCS), односно магнитуда од 6,1...

Скопските маала и животот во нив од 1918

Скопје како главна раскрсница на Балканот, поврзана преку трговските патишта со Блискиот и Средниот Исток, со земјите од Медитеранот и Јадранското Море, со земјите...

Најдобрите фотографии од Скопје за времето на СФРЈ – Галерија

Секој кој живеел во времето на СФРЈ и ден денеска зборува со носталгија за тоа поинакво време. Многумина ќе кажат тој живот го нема...

Првите автомобили во Скопје биле донесени во 1911 година

Иако се јавил нешто подоцна, автомобилскиот сообраќај во Скопје доживеал незапирлив развој. Автомобилите биле најретки бидејќи подоцна се вклучиле во сообраќај. Првите автомобили “Рено” и...

Људмил открил интересна тајна за Скопје: Што се наоѓа стотици метри...

Како дванаесетгодишно момче Људмил, нашинец од Австралија, открил урбана мистерија врзана за старо Скопје. Тој ја раскажал неверојатна приказна за тајни ходници што како дете...

Љубовната драма на скопската Грета Гарбо што се раскажува со генерации...

Секој град има свои легенди кои се раскажуваат од колено на колено. Едната од нив е и онаа за исклучителната убавина на скопјанката Марица...

Првиот лет Солун-Скопје-Белград во 1928, а општината го добила името по...

Името на Oпштина Аеродром е добиено по воениот аеродром (кој се наоѓал кај поликлиниката „Јане Сандански” и касарната „Гоце Делчев”), кој бил бомбардиран од...

Модата во Скопје во минатото, не си фраер ако немаш шапка

Не постои скопски фраер од тоа време без шапка и костум дискретно стеснет во половината. И без обична или пеперутка-вратоврска и шамиче во горниот...

Дали знаете кое е ова место денес во центарот на Скопје?

Како изгледало некогаш а како сега? Станува збор за Домот на градежниците кој денес е перименуван во (Домот на културата „Кочо Рацин“) спроти гимназијата...

(ФОТО) Како изгледа најстарата скопска пивска гајба

Пивара Скопје е автентична приказна која ја создаваат голем број генерации горди Пиварци. Патот кон успехот веќе 92 години е заснован на најомилените брендови на...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ

Close