вторник, ноември 21, 2017

Роднина на сопственикот на бродот „Мис Стон“ тврди дека некој на...

Роднина на сопственикот на бродот „Мис Стон“ тврди дека еколошкиот инцидент во каналот Студенчишта во кој се влеваат познатите Билјанините извори, е предизвикан од...

Хаос во Хрватска: Сплит останува без Европското првенство?

На неполни два месеци пред почетокот на Европското првенство, Хрватска се соочува со невидени проблеми на организациски план. Многу лесно без натпревари може да остане...

Временска прогноза за цела недела: Студено, но суво време

Стабилно и суво време со ниски температури следува во наредните денови. Утре на повеќе места утринските ќе бидат под нула, а дневните температури ќе...

Вистински херој: Харисон Форд ѝ помогнал на жена да се извлече...

Жената чија кола излетала од автопатот и удрила во ѕид наишла на големо изненадување, кога видела дека филмската ѕвезда Харисон Форд, како вистински херој,...

Ќе се дислоцира „Мис Стон“ од Студенчишкиот канал, ама и други...

Локалната самоуправа на Охрид во соработка со надлежните субјекти денеска започна со активности за извлекување на бротчето „Мис Стон“ од Студенчишкиот канал на Охридското...

Страшно предупердување на научниците: Во 2018 година не очекуваат многу земјотреси

Научниците предупредуваат дека во 2018 година може да се случат серија на земјотреси. Тие велат дека планетата оваа година поминала само со неколку земјотреси. Но,...

Метеор го осветли небото над Лапонија – Видео

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц Обзервер“, деновиве бил сведок на необична појава во Лапонија, позната уште како татковината на Дедо Мраз. Сталесен со...

Тинејџер од Прилеп побегнал со 12-годишно девојче за да живеат заедно

НК КР Прилеп поднесе кривична пријава против 18 годишно момче од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело  „полов напад на...

Изгоре ноќниот клуб „Ориентал”: Штетата 3 милиони, сопственикот не барал увид

Околу  06:00 часот на автопатот Гостивар-Тетово на излезот од селото Жеровјане, од засега неутврдени причини, настанал пожар во ноќен клуб  „Ориентал“, при што бил...

Фамилијарен рецепт на ајвар од Македонија прерасна во сопствен бизнис во...

Кристина и Михаела се мајка и ќерка кои живеат во сојузната држава Охајо, во градот Кантон. Тие по потекло се од Македонија, и благодарение...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ