среда, септември 20, 2017

Утре почнува турнирот во мал фудбал „СКОПЈЕ 2016“

Утре, 1.9.2016 година, во 21:00 часот во Спортскиот центар „Ново Лисиче“ официјално почнува петтиот по ред турнир во мал фудбал „Скопје 2016“, на кој...

Утре и задутре ќе се собира кабаст отпад во Аеродром

Општина Аеродром во соработка со Град Скопје, поточно со јавното претпријатие „Комунална хигиена“ од петок, 7.10.2016 година, ќе почне акција за собирање кабаст отпад. Акцијата...

ЕВН го зголеми капацитетот на трафостаницата „Аеродром“

ЕВН Македонија пушти во употреба 110 киловатно трансформаторко поле и нови нисконапонски изводи во општина Аеродром. Со проширувањето на постојната трафостаница „Аеродром“ за една...

Фестивал на здрава храна во ООУ „Браќа Миладиновци“ – Преку креативност...

ООУ „Браќа Миладиновци“ во Аеродром неодамна организираше „Фестивал на здрава храна“ на кој учениците преку креативност се доближија до здравите навики во исхраната. Децата, во...

Родителите и дечињата од „Срничка“ учеа како да ги користат детските...

Едукативна работилница на тема „Правилен избор, инсталација и користење детски седишта во автомобил“ се одржа деновиве во градинката „Срничка“. Целта на работилницата е да се...

Крстот во Аеродром од денеска ќе биде осветлен со штедливи светилки

Крстот на крстосницата меѓу булеварите „Србија“ и „Трета македонска бригада“ во општина Аеродром од денеска ќе биде осветлен со штедливи светилки. Како што информира општина...

Интерактивни работилници за животната средина во градинка во Аеродром

Децата од градинката „Срничка“, објект „Чекорче“, летните денови ги минуваат низ игра и забава заедно со студентите од најголемата студентска организација во светот, АИСЕК,...

Новата градинка „Штркче“ во Аеродром може да прими 200 дечиња

Изминативе неколку години општина Аеродром активно работеше на зголемување на капацитетите и условите во градинките на нејзина територија со цел на најмладите и на...

Еко-акција во општина Аеродром: Ќе се собира електронскиот и електричниот отпад

Општина Аеродром во соработка со Друштвото за управување со отпад „Нула отпад“, од сабота, 26.11.2016 година, ќе почне голема еко-акција за собирање електронски и...

Тешка сообраќајна несреќа во Ново Лисиче – Судар на мотор и...

Тешка сообраќајка се случила вчера вечерта во Скопје, кога се судриле мотоцикл и такси возило. Мотоциклистот со возило на Брза помош веднаш биле пренесени...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ

Close