четврток, ноември 23, 2017

Коњаниците од Илинденскиот марш ќе тренираат на кејот на Вардар

Коњаниците, кои оваа година ќе учествуваат на 39-от традиционален коњички марш по повод македонскиот национален празник Илинден попладнево ќе одржат тренинг покрај кејот на...

Броеви за пријавување на загадувачи во Скопје

Доколу во вашата населба има несовесни граѓани кои енормно го загадуваат воздухот, за вас издвоивме неколку контакти каде што можете да се обратите и...

Од денеска 27-ца ќе сообраќа по улицата Тодор Чангов

Поради градежните активности на мостот на улицата Ѓорѓи Капчев, автобуската линија со број 27 од денеска, па сѐ до завршување на активностите, ќе сообраќа...

Општина Аеродром фрли седум тони сол по првиот снег за расчистување...

Зимската служба на Општина Аеродром од утрово, откако почна да паѓа првиот снег зимава, излезе на терен и непрекинато ги расчистуваше паркинг-улиците и патеките,...

Страшна сообраќајка во Ново Лисиче – Автомобил се преврти на кров

Тешка сообраќајна несреќа вчеравечер се случи на крстосницата меѓу булеварите "Србија" и "Видое Смилевски - Бато", во скопската населба Ново Лисиче, a nа местото...

Целосно реконструирани и проширени две улици во Мичурин

Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, заедно со градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска, 1.8.2016 година,официјално пуштија во употреба две целосно реконструирани и...

На раскрсницата помеѓу Аеродром и Ново Лисиче автомобил удри пешак

На раскрсницата меѓу булеварите „Србија“ и „Јане Сандански“ во населба Аеродром, вечерва, околу 20 часот, возило „сузуки“ со скопски регистарски таблички удрило во пешак. Според...

Герила акција: Темјанушки и каранфили засадени во дупките на улиците во...

Темјанушки и каранфили посадија граѓаните во ударните дупки во општина Аеродром. Со оваа герила акција сакаат да го потсетат градоначалникот Ивица Коневски на нивните проблеми. Велат...

Утревечер делови од Аеродром и Ново Лисиче ќе останат без вода

Корисниците од високата зона на населбите Аеродром и Ново Лисиче утре ќе останат без вода. Како што извести ЈП „Водовод и канализација“ утре, 11 август,...

Загаденоста во Лисиче и Куманово повторно опасна по здравјето!

Загаденоста на воздухот во скопската населба Лисиче и во градот Куманово е екстремно висока и претставува опасност по здравјето на граѓаните. Синоќа во Лисиче концентрацијата...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ