Центар

Нова монтажна гаража зад трговскиот центар “Буњаковец”

Жителите околу трговскиот центар „Буњаковец“, персоналот, купувачите и посетителите на трговскиот центар добија нов монтажен јавен паркинг. Гаражата има површина од 1.850 метри квадратни,...

Дебармаалци утре на протест: Вратете ни ги тротоарите!

Окупираните тротоари, неконтролираното градење, нерешениот паркинг простор и лошиот режим за дотур на роба, го направија маалото небезбедно за живеење. Ова се вели во...

Општина Центар по 50 години ја реконструира улицата Бигла на Водно

По речиси 50 години, жителите на улицата Бигла на Водно нема да живеат во кал и прашина. Општина Центар ја започнува реконструкцијата на улицата...

Заврши реконструкцијата на градинката „Корчагин“ во Центар

По речиси четири децении од неговото пуштање во употреба, матичниот објект на градинката „Корчагин“ во центарот на Скопје е реконструиран. Заменети се 102 прозорци...
Центар реконструирани игралишта

Општина Центар комплетно реконструираше 4 детски игралишта во “Градски Ѕид“

 На барање и во договор со жителите, општина Центар комплетно ги реконструираше детските игралишта во четири сегменти на Градски Ѕид. Децата сега можат да уживаат...

Без струја утре повеќе населби во Скопје

Без електрична енергија утре неколку часа ќе бидат корисниците во делови од општините Центар, Сопиште, Кисела Вода, Аеродром и Ѓорче Петров. РЦУК по известување од...

Утре без струја корисници во Карпош, Кисела Вода, Центар и Сопиште

„ЕВН Македонија“ АД денска извести дека во петок (28.07.2017 година), без електрична енергија заради закажани технички зафати ќе останат: Во периодот од 8,30 до 15...

Денеска започнува изградбата на ново современо училиште во Капиштец

Денеска, на Светскиот ден на учителот, општина Центар ја започнува изградбата на новото современо основно училиште во Капиштец. По 47 години, ова ќе биде прво...

Општината Центар го комплетира паркот на улицата Загрепска

Со новото детско игралиште се комплетира парковската површина на улицата Загрепска, која општината Центар ја уреди хортикултурно. Од општината Центар соопштија дека за жителите...

Чудовиште со повеќе илјади станови ќе никне во строг центар!?

  Наскоро ќе стартува изградбата на подземната улица под Јужен булевар и комплексот околу Старата железничка станица. Од компанијата "Лимак", која е инвеститор, велат дека...

НАЈНОВИ

loading...