вторник, ноември 21, 2017

Енергетски ефикасна фасада на објект на булевар „Климент Охридски“

Станбениот објект со руинираниот изглед до пред неколку месеци го нагрдуваше изгледот на просторот. Општина Центар ја реконструираше фасадата околу целата зграда (вкупна површина...

Центарот на Скопје без парно

Строгиот центар на Скопје утрово е без парно греење поради дефект на магистралниот вод од дистрибутивната топлинска мрежа од топлана Исток. Од компанијата „БЕГ“ која...

Реконструирана улицата “Христо Чернопеев“ на Водно

Општина Центар ја заврши реконструкцијата на улицата “Христо Чернопеев“. Улицата, иако се наоѓа на Водно, претходно немаше ниту фекална ниту атмосферска канализација, која сега...

Утре без вода дел од општина Центар

Поради изведување водоводен приклучок, утре од осум часот до завршување на интервенцијата,  без вода ќе останат дел од корисниците на бул. „Митрополит Теодосиј Гологанов“,...

Без струја утре делови од Центар, Карпош и Ѓорче Петров

Делови од општините Центар, Карпош и Ѓорче Петров утре во различни временски интервали ќе немаат струја, соопшти денеска Регионалниот центар за управување со кризи. Повикувајќи...

Акција за отстранување на диво поставени тезги околу “Зелен пазар”

Втор ден по ред, инспекција на општина Центар спроведува акција за отстранување на диво поставените тезги и дивите препродавачи околу "Зелен пазар". По опомената, дел...

Општина Центар со јавен повик за млади за учество во обуки...

Советот на млади на Општина Центар – Скопје во рамките на проектот „Центар за претприемништво“ објавува повик за учество на три обуки и тоа: -млади...

Општина Центар: Бидете хумани, донирајте за настраданите во поплавите

СООПШТЕНИЕ ОД ОПШТИНА ЦЕНТАР: Од утре Општина Центар е отворена за сите граѓани кои сакаат да донираат хуманитарна помош:пакувана вода, конзервирана храна, кондиторски производи, хигиенски...

Елка висока над 18 метри ќе го краси централниот скопски плоштад

Годинава декорирањето на централното градско подрачје ќе го реализира фирмата Линк Медија која имаше најповолна понуда на јавниот повик и за таа цел Град...

Хортикултурно уредување на просторот околу Зелен Пазар

Општината Центар целосно ќе го реконструира тревникот, и ќе бидат засадени нови 2.300 садници, кои ќе бидат наводнувани со автоматски систем кој што ќе...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ