недела, септември 24, 2017

На 37 куќи во Карпош општината им го смени покривот

Градоначалникот на Карпош, Јакимовски вети дека до 2020 година сите азбестни покриви во општината ќе бидат сменети. На куќата која што тој вчера ја посети за замена на покривот општината издвоила 75.000 денари. На трошок...

Вардар ќе гради нов стадион во скопската населба Карпош!

Македонскиот фудбалски шампион Вардар ќе добие нов стадион кој ќе се гради во скопската општина Карпош, на местото каде што сега игра второлигашот Локомотива, неофицијално дознава „Спорт1“ од извори блиски на општината. Сопственикот на Вардар, рускиот бизнисмен...

Стартуваше учебната година за младите карпошани

Рано утринава, звуците на училишното ѕвонче весело одекнаа во школските дворови низ Карпош и ги повикаа основците да дојдат на првиот училишен час, годинава. Кон школските клупи се упатија и љубопитните првачиња, кои за...

Обновена улицата „Иван Цанкар“ во Влае 1

Општина Карпош ја обнови улицата „Иван Цанкар“, заедно со нејзините осум краци. Асфалтиран е коловозот во должина од 673 метри, нивелирани се шахтите и поставени се нови рабници од двете страни на улицата, во...

Тамара Тодевска вечерва ќе ги забавува граѓаните во Карпош

Со почеток во 21:00 часот на платото на Т.Ц Лептокарија, македонската поп пејачка Тамара Тодевска ќе настапи во рамки на “Културното лето Карпош-2017“. Општината Карпош ги поканува граѓаните да присуствувате и да бидете дел од...

Нова детска градинка во населбата Козле

Денеска, во урбаната заедница „Кузман Јосифовски- Питу", градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски предаде во употреба нов објект на детската градинка „ Пролет". Како што информираа од општина Карпош станува збор за  нов објект (клон)...

Забрзано се гради новото основно училиште во Капиштец – Фото

Општина Центар забрзано го гради новото основно училиште во скопската населба Капиштец. По повеќе од една година од поставувањето на камен – темелникот, дел од идниот објект веќе е доведен на ниво на карабина....

Хаус вечер и „Француска изложба“ на фотографии на Карпошовото културно лето

Вчеравечер, Карпошовото културно лето продолжи со настапот на Никола Тони. Познатиот ди џеј, перкусиунист,  музички селектор и тапанар, повеќе од два часа ги забавуваше  присутните  карпошани  пуштајќи електронска (хаус) музика. Заедно со  звукот кој...

Стевчо Јакимовски со мобилна апликација поблиску до граѓаните

Со цел да комуницира непосредно со своите граѓани, Стевчо Јакимовски е првиот политичар во Република Македонија кој пушти во употреба своја мобилна апликација за смарт телефони. -Следејќи ги светските трендови, градоначалникот на Општина Карпош и...

(ГАЛЕРИЈА) Спектакл на отворањето на Карпошово Културно лето

Со „Диши длабоко“, ,„Хотел Карпош (Македонија)“, „Каква е оваа ситуација“, „Не се издржва“, но и со легендарниот Леонард Коен, маестралниот шоумен Игор Џамбазов заедно со Гуру Харе, ја направија првата вечер на „Карпошовото културно...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ

Close