среда, септември 20, 2017

Стартуваше учебната година за младите карпошани

Рано утринава, звуците на училишното ѕвонче весело одекнаа во школските дворови низ Карпош и ги повикаа основците да дојдат на првиот училишен час, годинава. Кон школските клупи се упатија и љубопитните првачиња, кои за...

Обновена улицата „Иван Цанкар“ во Влае 1

Општина Карпош ја обнови улицата „Иван Цанкар“, заедно со нејзините осум краци. Асфалтиран е коловозот во должина од 673 метри, нивелирани се шахтите и поставени се нови рабници од двете страни на улицата, во...

Нова детска градинка во населбата Козле

Денеска, во урбаната заедница „Кузман Јосифовски- Питу", градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски предаде во употреба нов објект на детската градинка „ Пролет". Како што информираа од општина Карпош станува збор за  нов објект (клон)...

Забрзано се гради новото основно училиште во Капиштец – Фото

Општина Центар забрзано го гради новото основно училиште во скопската населба Капиштец. По повеќе од една година од поставувањето на камен – темелникот, дел од идниот објект веќе е доведен на ниво на карабина....

Хаус вечер и „Француска изложба“ на фотографии на Карпошовото културно лето

Вчеравечер, Карпошовото културно лето продолжи со настапот на Никола Тони. Познатиот ди џеј, перкусиунист,  музички селектор и тапанар, повеќе од два часа ги забавуваше  присутните  карпошани  пуштајќи електронска (хаус) музика. Заедно со  звукот кој...

Стевчо Јакимовски со мобилна апликација поблиску до граѓаните

Со цел да комуницира непосредно со своите граѓани, Стевчо Јакимовски е првиот политичар во Република Македонија кој пушти во употреба своја мобилна апликација за смарт телефони. -Следејќи ги светските трендови, градоначалникот на Општина Карпош и...

(ГАЛЕРИЈА) Спектакл на отворањето на Карпошово Културно лето

Со „Диши длабоко“, ,„Хотел Карпош (Македонија)“, „Каква е оваа ситуација“, „Не се издржва“, но и со легендарниот Леонард Коен, маестралниот шоумен Игор Џамбазов заедно со Гуру Харе, ја направија првата вечер на „Карпошовото културно...

Десет дневен одмор за основци од Карпош во Струга

Ученици од шесто, седмо и осмо одделение од сите основни училишта кои се наоѓаат на територијата на Општина Карпош, денеска по втор пат заминаа на десетдневен одмор во Струга. Станува збор за  45  основци,...

Целосно реконструирани и поплочени улиците во Бардовци

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски, денеска од населбата Бардовци, нагласи дека локалната самоуправа токму во ова населено место поплочува деветнаесет улици, со вкупна должина од 1.800 метри. Општинскиот татко Јакимовски, истакна дека оваа...

Топлинскиот бран Луцифер ја пржи Европа, жегата ќе убива 150.000 Европејци годишно до 2100

Десет земји од јужна и централна Европа прогласија црвена тревога откако во топлинскиот бран „Луцифер“ температурите се зголемија над 40 степени, а научниците предупредуваат дека екстремната топлина би можела да убива 152.000 луѓе годишно...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ

Close