вторник, ноември 21, 2017
карпош

Карпош 2 по земјотресот 1963

Новите градби (од 1980 година наваму) не би требало да се урнат при земјотрес со сила еднаква на таа од 1963 година, велат познавачите. Сепак, тоа нема да важи и за безбројните доградби на...

Манијак повторно нападана девојче во Карпош 4 (ГАЛЕРИЈА ОД МЕСТОТО НА НАПАДОТ)

Во Карпош 4 манијак повторно напаѓа девојчиња. Вчера вечер девојче е нападнато во паркчето кое се наоѓа измеѓу улиците Волгоградска, Трифун Блажев и Желево, а веднаш до училишниот двор на ОУ "Петар Поп Арсов". Екипата на...

Со бадников оган и голема посна трпеза утре ќе се одбележи традиционалната бадникова манифестација...

Утре, (05.01.2017 година), во рамките на спортскиот центар Влае (наспроти мостот Обединети Нации) , со почеток во 19 часот, ќе се одбележи големиот христијански празник Бадник.  Во организација на локалната самоуправа, ќе се одржи централна...

(ФОТО) Битката за бесплатен паркинг продолжува

Погледнете како овој "креативен" Скопјанец се паркираше пред Центарот за Странски Јазици во Карпош.

Општина Карпош одобри средства за стерилизација на улични мачки

Здружението за заштита на животни „ФЕНКИС ПЕТС“ ги известува граѓаните на Општина Карпош дека има добиено финансиски средства за бесплатна стерилизација и кастрација на 100 улични мачки и мачори на територија на Општина Карпош....

Улиците во Карпош расчистени

Дежурните комунални служби кои ги ангажираше Општина Карпош, работеа и на вчерашниот празник Бадник, со цел расчистување на улиците низ кои беше отежнат сообраќајот, поради синоќешните наноси од снег. Со неколку специјализирани возила, зимските служби...

Хуманитарна акција „Во тебе гледам, помогни ми“ и нов пункт за донации на бездомните...

Од денеска 10. 01. 2017 во Skopje City Mall е поставен пункт за собирање на донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош. Собраните донации на...

Акција за собирање на E-отпад во Општина Карпош

Минатата недела во општина Карпош се одржа координативна средба, по повод претстојната голема еколошка акција која ќе се спроведе кон крајот на месец септември. На состанокот присуствуваа стручни лица од колективниот постапувач со електричен...

“Соколите” завеани кај Ниш, речиси 11 часа патуваа до Белград

Кошаркарите на Карпош Соколи изутринава во 7 часот тргнаа за Белград на натпреварот со Партизан кој се одигрува утре. Лошите временски услови го задржаа автобусот со кој се превезуваа кошаркарите. Тие беа завеани повеќе...
волци

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Волци напаѓаат во Нерези

Вчера вечер во населбата средно Нерези опасни волци влегле во дворови на жителите при што е убиено едно домашно куче-загар, а во соседниот двор е изедено едно домашно животно-коза. Жителите на Нерези забележале голем...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ