среда, септември 20, 2017

(ГАЛЕРИЈА) Најдобрите основци од Карпош на заслужен одмор во Грција

Денеска во раните утрински часови, 80 ученици од основните училишта од Карпош, тргнаа на седумдневно наградно патување во кампот „Скураз“ на полуостровот Халикидики, (Грција). Веќе осми пат по ред, на иницијатива на градоначалникот на Општина...
градинка, населба козле

Изградба на нов клон на детската градинка „Пролет“, во населбата Козле.

По тој повод,градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски и министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, го посетија објектот во изградба, кој треба да го зголеми капацитетот за прием на дечињата од предшколска...

(ГАЛЕРИЈА) Спектакл на отворањето на Карпошово Културно лето

Со „Диши длабоко“, ,„Хотел Карпош (Македонија)“, „Каква е оваа ситуација“, „Не се издржва“, но и со легендарниот Леонард Коен, маестралниот шоумен Игор Џамбазов заедно со Гуру Харе, ја направија првата вечер на „Карпошовото културно...

Акција за собирање на E-отпад во Општина Карпош

Минатата недела во општина Карпош се одржа координативна средба, по повод претстојната голема еколошка акција која ќе се спроведе кон крајот на месец септември. На состанокот присуствуваа стручни лица од колективниот постапувач со електричен...

Одбојкарско злато за ООУ „Петар Пор Арсов“ од Карпош

Основките од ООУ „Петар Поп Арсов“ се победнички на одбојкарскиот Куп на Општина Карпош, кој се одржа по повод роденденот на Општината, која оваа година го прославува 40 годишниот јубилеј од своето постоење. Во...

Стартуваше учебната година за младите карпошани

Рано утринава, звуците на училишното ѕвонче весело одекнаа во школските дворови низ Карпош и ги повикаа основците да дојдат на првиот училишен час, годинава. Кон школските клупи се упатија и љубопитните првачиња, кои за...

Попладнево пожар во Карпош 4, пожарникарски екипи се на терен

Доцна попладнево изби пожар во објект во Карпош 4 во близина на телевизијата Телма. Противпожарни возила пристигнаа на местото и учествуваат во гаснењето на пожарот. Граѓаните јавуваат дека поради паркираните возила низ улицата отежнат е пристапот...

Топлинскиот бран Луцифер ја пржи Европа, жегата ќе убива 150.000 Европејци годишно до 2100

Десет земји од јужна и централна Европа прогласија црвена тревога откако во топлинскиот бран „Луцифер“ температурите се зголемија над 40 степени, а научниците предупредуваат дека екстремната топлина би можела да убива 152.000 луѓе годишно...

Жданец официјално доби нов плоштад и реконструирани скали

Денеска и официјално реконструираните скали и урбаниот плоштад во населбата Жданец беа пуштени во употреба од страна на градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски. Ветувањето кое првиот човек на локалната самоуправа го даде на...

Ноќеска нападнато момче со палка во Гала Кујна – Карпош

Вечерва околу 3 часот по полноќ, во Гала Кујна - Окта во Карпош со палка било нападнато 24 годишно момче со иницијали Г.Ѓ од Скопје, од две лица кои се верува дека момчето ги...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ

Close