вторник, ноември 21, 2017

Ликовна Инспирација на падините на Водно

Започна десеттата по ред Меѓународна детска ликовна колонија „Св. Пантелејмон“ во Општина Карпош, која заедно со Детскиот ликовен центар се организатори на оваа традиционална манифестација. Овој пат, учениците од десетте основни училишта заедно со...

Карпош на велосипед

Под мотото ,,Биди умен, и кога возиш, и кога шеташ“, административците од Општина Карпош се приклучија на Европската недела за мобилност. По тој повод градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски даде изјава за медиумите. -...
гимнастика

Нова сала за гимнастика во Карпош

Во близина на бензинската на „Макпетрол“ на „Илинденска“ планирана е изградба на сала за гимнастика и објекти за потребите на Македонски олимписки комитет. Општинарите појаснуваат дека со урбанистичката планска документација, практично, ќе биде дозволена изградбата...

Почнува Меѓународниот шаховски турнир „Опен Карпош-2017“

Под покровителство на Општина Карпош, во организација на шаховскиот клуб „Гамбит Асеко СЕЕ“ денеска ќе биде отворен седмиот Меѓународен шаховски турнир „Опен Карпош-2017“. Турнирот ќе трае до 8 април и традиционално се одржува во хотелот...

Петто издание на хуманитарната акција „Ајварче за мене, ајварче за тебе“ во Карпош

Оваа година, јубилејно, по петти пат, по повод  Денот на гладта, ООУ „Јан Амос Коменски“, ќе организира хуманитарно-собирна акција позната како „Ајварче за мене, ајварче за тебе“. Оваа хуманитарна акција, ќе се одржи во...
Совет Карпош

НОВИ ЛИФТОВИ ЗА ЖИТЕЛИТЕ НА КАРПОШ

Советниците од Општина Карпош расправаа по 23 точки кои се најдоа на дневниот ред, на вчерашната педесет и прва седница, која се одржа во амфитеатарот на Технолошко Металуршкиот факултет во Скопје. Со мнозинство гласови, тие...

Утре без струја дел од Карпош

Поради изведување технички зафати утре без електрична енергија ќе останат дел од потрошувачите во општина Карпош. Без електрична енергија од 09:00 до 15:00 часот, ќе останат корисниците од ул. Козле, подулици 1, 3 и 5,...

“Соколите” завеани кај Ниш, речиси 11 часа патуваа до Белград

Кошаркарите на Карпош Соколи изутринава во 7 часот тргнаа за Белград на натпреварот со Партизан кој се одигрува утре. Лошите временски услови го задржаа автобусот со кој се превезуваа кошаркарите. Тие беа завеани повеќе...

Општина Карпош апелира: Насочете ги олуците во атмосферската канализација

АПЕЛ ОД ОПШТИНА КАРПОШ: Апелираме до нашите сограѓани, да ги пренасочат олуците од своите куќи во атмосферската канализација, со цел, поголемата количина надојдена вода да се слива во поширокиот одвод. Во моментов, олуците на некои...
канализација

Изградба на фекален колектор за Тафталиџе 1,2 и Нерези

Градежните работи за изградба на новиот фекален колектор кој ќе се гради по должината на булеварот Партизански одреди, започнаа денеска. Со ова се очекува да се решат долгодишните проблеми на граѓаните  од населбите Тафталиџе...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ