Херој на денот: После 48 хемотерапии, 5 операции и само 3 седмици тренинг го одбрани олимпиското злато

loading...

Болниот човек има само една желба – да оздраве. Се чини дек тоа не беше доволно за Бибиан, која имаше желба да го одбрани олимпиското злато и успеа.

Холанѓанката Бибиан Ментел-Спе (45) со сплет на животни околности стана херој на Параолимписките игри во Пјонгчанг. Хрбарата сноубордерка успеа да го одбрани златото и тоа само два ипол месеци после операцијата од рак.

Оваа опасна болест за првпат и беше дијагностицирана кога имала 27 години и од тогаш до ден денеше на 9 наврати се соочувала со оваа подмолна болест. Има примено 48 хемотерапии и над нејзе има извршено 5 операции, последната во јануари 2018 година кога вратниот пршлен беше заменет со титаниумско рамо.

Бибиан за овогодинешниот настап на Олимпијадата се има подготвувано само три седмици, бидејќи и немаше време.

Оваа храбра девојка објазни дека заминувањето на Олимпијадата било едно од начините да не ја загуби вољата за живот и да продолжи со борбата и да не се предава.