Карлеуша ќе се кандидира за градоначалник на Белград

loading...

Српската пејачка Јелена Карлеуша како неофицијално дознава informer.rs ќе се кандидира за градоначалник на Белград. Таа својата кандидатура наводно ќе ја објави официјално во недела.

И самата пејачка објави на Твитер дека ќе се пушти во водите на политиката.

Веднаш по одлуката на Претседателството СНС да со Белградските избори да не бидат оддржани и вонредни парламентарни републички избори, почна со лицитација со имиња на кандидати за Градоначалник на Белград.

Српската Напредна Странска сеуште не се изјаснила за својот кандидат, а тајкунското крило на Српската опозиција на Белградските избори најверојатно ќе го предводи Драган Џилас. Свој кандидат ќе има и Чедомир Јованович, а се шпекулира дека тој ќе биде фолк пејачката Јелена Карлеуша!

 

Дали следува тренд на јавни личности,пејачи,глумци и слично да се кандидираат за политички функции и во Македонија наредните избори останува да видиме. Покрај незадоволството од моменталните политичари нема да биде и за чудо и кај нас да се појави тој тренд.