НОВО ЧУДО ОД ХРВАТСКА: Овој автомобил не можете да си го приуштите, можете само да ги исплакнете очите

loading...

Најголемата атракција на престижниот саем има дури 1.914 коњски сили, обртаи од 2.300 нм, максимална брзина од 412 km/hm, забрзување за 1,85 секунда и цената му изнесува само 1,7 милиони евра.

Римац, познат хрватски производител на автомобили, на саемот за автомобили во Женева го претстави својот втор хиперавтомобил – Concept Two.

Освен надреалните снага и забрзувања Rimac C2 нуди и четиристепена автономна вожња како и најсовремена технологија на денешницата во возило кое е тешко 1.950 kg.

C2, без сомневање моментално ги надмина и најголемите конкурент во класата на хиперавтомобилите како што се Ферари, Порше и Бугати.