Почина голема рок легенда!

loading...

Пејачот Еди Кларк од рок бендот Motorehead почина од пневмонија, на 67 години. Двајцата останати музичари од групата Фил Кемпбел и Мики Ди ја потврдија тажната вест.

Тие ја споделија веста на официјалната страница на Фејсбук и напишаа колку се вознемирени од загубата на уште еден член на групата: “Ние сме длабоко ожалостени сме дека треба да го рашириме веста која пред малку га дознавме научивме„ – напишаа тие.


– Едвард Алан Кларк, или како што го нарекуваат Брзиот Еди Кларк, вчера почина мирно … во болница каде што го третираа од пневмонија “.

Гитаристот Фил Кембел, кој е во “шок” од веста го нарече Еди “вистински рокер”. Тапанарот Мики кој го видел пријателот, рече дека бил во “одлична форма”.

Тој додаде дека Еди, фронтменот Леми Килмистр, кој почина од рак на простата на 70 години во декември 2015 година, и тапанарот од оригиналниот состав Фил Тејлор, кој си отиде еден месец пред пејачот, ќе настапуваат заедно на небото. Еди ја започна својата кариера со блуз бендот Zyc.

Тој се приклучил на “Моторхед” во 1976 година и свирел во него во времето кога тие ги создава некои од најголемите хитови како “Ace of Spades”. Во 1982 година тој ја напушти и ја формираше групата “Fastway”