Подобрете го вашиот изглед ВЕДНАШ со овие 10 трикови за убавина

loading...

Сите сакаме да се чувствуваме самоуверено во врска со нашиот изглед, но не е секогаш лесно да изгледаме како милион долари, особено доколку немате многу слободно време за да поминувате пред огледало.

Ние знаеме дека малите нешта прават голема разлика, па затоа ви претставуваме 10 мали совети со кои ќе изгледате најдобро за само неколку минути.

10. Водата од оризот може да ги измазни порите на кожата


Многу студии покажуваат дека водата од оризот има бројни бенефити, а еден од тие е затегнување на кожата и измазнување на порите. Само натопете памучно марамче во вода од ориз и поминете ја со него кожата на лицето, оставете да се исуши а потоа исплакнете со свежа вода.

09. Кофеинизирајте ги очите за да се ослободите од надуеноста


Докажано е дека црниот и елениот чај содржи силни антиоксиданзи, кои можат да донесат антиинфламаторен ефект на вашата кожа. Само оставете неколку искористени кесички од чајот во фрижидер за да се изладат и потоа притиснете и држете ги на подочниците околу 5 минути.

08. Чувајте ладни лажички на црните кругови околу очите

07. Лушпите од банана можат да ја хидрираат вашата кожа и да ги отстранат мртвите клетки

Бананите, па дури и нејзините лушпи се богати со магнезиум и витамин Ц. Со триењето на лушпата од банана на вашето лице може да и помогне на кожата да биде помазна и похидрирана.

06. Виткајте ги трепките за инстантен ефект на потполна будност

Доколку не сте се наспале доволно за врмеме на ноќта пробајте да ги извиткате вашите трепки. За секунда ќе изгледате посвежо и ќе го добиете ефектот на потполна будност и наспаност.

05. Сокријте ја сивата коса со римел за очи


Побелувањето на косата може да се случува од најразлични причини и во различни периоди од животот, па доколку ви е потребно моментално покривање на сивите влакна од косата, обидете се со овој трик со маскарата за очи.

04. Мат бронзерот ќе ја сокрие гушката под брадата

https://www.pinterest.com/pin/255086766373441546/

03. Создадете пилинг-маска со која ќе ги отстраните црнките на лицето.

За да имате бебешко мазна кожа искористете ја оваа маска која самите можете да ја направите.
Потребно ви е:

– 1/2 лажичка желатин без вкус
– 1 лажичка дестилирана вода
– 1/2 лажичка активиран јаглен

02. Млекото може да ја измазни вашата кожа


Натопете едно памучно марамче со малку млеко и поминете со него по кожата на лицето и вратот а потоа исплакнете топла со вода.

01. Јагодите можат да ви ги избелат забите


За инстантен резултат само протријте ги забите неколку со јагоди и потоа исплакнете со вода, но исто така можете да направите и избелувачка паста за заби со помош на јагоди за која ќе ви бидат потребни:
-1 една испасирана јагода и
– половина лажица сода бикарбона.
Оваа смеса се меша заедно и се користи како пасна на забите, па се остава да стои 5 минути. На крајот се плакне со листа вода.