„Ставав една лажичка кокосово масло во кафето секое утро и по 20 дена не можам да поверувам во она што го гледам!“

loading...

Покрај тоа што има многу убав вклус, кокосовото масло има и повеќекратно благотворно дејство на здравјето и изгледот: ја јакне косата, кожата ја прави нежна и хидрирана, а може и да ви помогне во процесот на слабеење.

Се што треба да направите е секое утро во првото утринско кафе да додадете една лажичка кокосово масло и да ги следите резултатите. Јована открива што се приметила на себе по ваквата упореба на кокосовото масло.

– Доста се информирав за ефектот од кокосовото масло на здравјето и одлучив да го пробам. Одбрав органско кокосово масло кое на мое големо изненадување не го платив скапо. Тегличка од 180 грама го платив помалку од 260 денари и потрошив нешто помалку од пола од маслото за овие 20дена. Првата предност: малку чини а долго трае.

Секое утро со првото утринско кафе, без разлика дали е турско кафе или инстанс, ставав рамно една полна лажичка од ова масло. Затоа што пијам слатко кафе, додавав 2 до 3 лажички шеќер во 200 милилитри кафе. Сега ставам само една, а неретко ниту една затоа што кокосовото масло дава богат вкус и шеќерот не ми е потребен како некогаш. Повторно заштеда на калории и исфрлање на вишокот вештачки шеќер.

bowl of coconut oil and fresh coconuts on white wooden table

По една недела приметив дека имам вишок на енергија наутро кога ќе одам на работа затоа што кокосовото масло е богато за здрави масти кои помагаат во согорувањето на мастите во организмот и нивно претварање во енергија. Без диета и напорно вежбање изгубив 2 см во обем и приметив дека имам помалку масти на стомакот како и потенок струк. Покрај сето тоа успеав и да ослабам затоа што ова масло прави чуда за организмот.

Кожата на лицето ми е многу нежна и хидрирана, а приметив и дека овој циклус на ПМС ми беше многу поблаг. Косата со која секогаш имав проблем почна помалку да ми опаѓа, стана полна со волумен и сјајна. Се тоа од само една кажица кокосово масло наутро!

Како што владеат грипови и настинки, покрај зголемениот внес на овошје и зеленчук и кокосовото масло ми помогна да го зајакнам својот имунитет и да избегнам сериозно да се разболам. Кокосовото масло е богао со лауринска киселина која ги убива штетните вируси и бактерии.

Покрај тоа што пиев кафе, два пати неделно ставав и облоги од кокосово масло во пределот на стомакот и бутовите. Со просто триење на мала количина на кокосово масло ја хидрирав кожата и потоа ја завиткував во прозирна фолија. Преспивав со такви облоги и утрото кожата ми беше хидрирана и нежна на допир. За сега не приметив дека целулитот многу ми се намали, но ова е процес кој што мора да потрае.

Дефинитивно на сите би им препорачала да пробаат кокосово масло и да бидат упорни. Јас ќе продолжам да го користам како и до сега затоа што сум презадоволна од резултатите кои до сега ги добив, а можат да бидат и уште подобри, вели Јована.