Таг: леб

Ова се случува со вашето тело ако го исфрлите лебот од...

– Секој грам јаглехидрати задржан во телото, задржува и врзува три до четири пати повеќе вода од својата тежина -Лебот е преполн со јагленихидрати, а...

Од стар леб направете свеж: Испробајте го овој трик и уживајте...

Од стар леб направете свеж: Испробајте го овој трик и вживајте во храната! Денес луѓето се почесто купуваат сечен и пакован леб, затоа што тој...

(ФОТО) Огромна векна леб ги зачуди скопјани

Огромна векна леб е поставена на скверот близу булеварот Партизански одреди на автобуската постојка. Се работи за герила-акција на млади луѓе, како нивен придонес во...

Јадете леб или тој ве јаде вас

Живееме во информатичко доба кога информациите се насекаде и достапни за сите нас. Поради тоа жално е што повеќето луѓе дозволуваат да бидат манипулирани...

При посета странците на Гугл прво ја бараат цената на лебот...

Луѓето најмногу ги интересира цената на кафето во Хрватска, а, пак, за Македонија странците најмногу се заинтересирани колку чини лебот. Истражувањето е спроведено на англиски...

Кардиохирург тврди: Само еден вид на леб е добар за вас

Еден кардиохирург тврди дека многу тестенини кои секојдневно ги конзумираме не се добри за нас. Стивен Гандри во својата нова книга „The Plant Paradox” советува...

Чудото на Св. Василиј е причината што паричката се врти денеска

Историјата на “василопитата” е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, свети Василиј...

Предлог јадење: Пикантен медитерански леб со маслинки и магдонос

Потребни состојки: 2 главици црвен кромид 2 лажици маслиново масло 225 гр црни маслинки од тегла, без коски 750 гр брашно 1 и 1/2 лажички сол 1 и 1/2 коцки...

Последните истражување покажуваат дека додатоците во лебот се причина за рак

Додатоците во лебот, како што се маргарин или разните засладувачи, најверојатно предизвикуваат канцер на цревата, пишува „Дејли мејл“.   Намирниците додадени во лебот заради поубав изглед...

НАЈНОВИ

loading...