Таг: награда

„Исцелител“ го освои Холивуд

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар филм на престижниот филмски фестивал во Санта Барбара, Калифорнија во Соединетите Американски...

„Ромео и Јулија“ на Пројковски – најдобра претстава во Турција

Театарската претстава „Ромео и Јулија“ во продукција на Националниот театар од Истанбул, а во режија на Дејан Пројковски, е прогласена за најдобра претстава за...

Награда за Никола Ристановски за улогата во „Иванов“

На 25. Меѓународен театарски фестивал на класици „Вршачка театарска есен“, Србија, македонскиот актер Никола Ристановски ја доби наградата најдобар актер за улогата Иванов во...

Македонските танчари со Даунов синдром освоија бронза на Светското првенство во...

Танчарите со Даунов синдром од танцовото студио „Денсерс јунајтед“ учествуваа на Светското првенство во хипхоп електрик буги и брејкденс кое се одржа во главниот...

„Златна петорка“ со Гран-при на фестивал во Америка

На есенското издание на 36-от Интернационален филмски фестивал во Њу Џерси македонскиот долгометражен игран филм „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски освои Гран-при...

Познати сите претенденти за наградата „Златна топка“

Француското списание „Франс фудбал“ ги објави сите 30 номинирани кои ќе се борат за најпрестижната фудбалска награда „Златната топка“. Имињата на претендентите излегуваа периодични во...

„Ослободување на Скопје” награден за најдобра продукција во Лесковац

Филмот „Ослободување на Скопје” во режија на Раде и Данило Шербеџија на неодамна завршениот Интернационален филмски фестивал на филмска режија во Лесковац ја доби...

Наградата „23 Октомври“ нема да се додели годинава

Владата денеска го усвои предлогот на Министерството за култура годинава да не се додели наградата „23 октомври“. Како што се наведува во соопштението на комисијата...

Влатко Стефановски и Амет Шериф добитници на наградата „11 Октомври“

Музичарот Влатко Стефановски и историчарот Амет Шериф се добитници на државната награда „11 Октомври“. „Државната награда ‘11 Октомври’ за 2017 година за животно дело во...

АМС ќе ги соопшти добитниците на наградата „8 Септември” за спорт

По повод Денот на независноста на Република Македонија „8 Септември”, Агенцијата за млади и спорт денеска ќе ги соопшти добитниците на државната награда во...

НАЈНОВИ

loading...