четврток, ноември 23, 2017
Почетна Тагови сиромаштија

Таг: сиромаштија

Тешка животна приказна на еден скопјанец: Живеев со баба, ме избегнуваа...

Уште еден скопјанец ја раскажува својата тешка животна судбина. Тој денеска е возрасен, фамилијарен човек, живее еден скромен, нормален живот, но секогаш солзи му...

Секој трети Македонец јаде по еднаш дневно

Околу дваесет и еден процент од населението во Македонија тоне во сиромаштија и не успева да си ги задоволи основните потреби за храна за...

Скопјанец раскажува: Во една соба седевме цело семејство, учев на свеќа...

Овој скопјанец денеска има 50 години, се смета себе си за успешен. Ја раскажува својата приказна како од ништо направил нешто. Како се изборил...

Видео кое крши срца: Ова дете умираше од глад, погледнете како...

Светот беше шокиран по објавувањето на снимката од детето Салим од Јемен, на кого минатата година му предвидувале дека ќе умре од неухранетост. Салим бил...

(ФОТО) Огромна векна леб ги зачуди скопјани

Огромна векна леб е поставена на скверот близу булеварот Партизански одреди на автобуската постојка. Се работи за герила-акција на млади луѓе, како нивен придонес во...

Без сопруг, со две деца и половина куќа, мајката Татјана се...

Страв дека ќе им се урне куќата стара повеќе од еден век. Страв дека уште еден ден ќе го поминат со празен стомак. Страв...

Апел за помош: Колку тежат солзите на едно дете кое моли...

Фетах има само 10 години и уште сега ја чувствува суровоста на животот на своја кожа. Татко му е починат, а детето има две...

Привлекуваат болест, сиромаштија и неволји: Веднаш престанете со овие домашни навики!

Акумулирањето на работи и нередот штетно влијаат на нормалниот живот во некој простор. Фенг шуи препорачува на одредени места во станот да се расчистат...

„Сиромаштијата е најлошата форма на насилство“ – Општина Центар и проект...

На 17-ти октомври, Меѓународниот ден на сиромаштијата, се потсетуваме на мислата на Нелсон Мандела: "Сиромаштијата не е случајна. Исто како ропството и дискриминацијата, таа...

Конференција на тема „И јас сакам да имам живот како другите!“

По повод 17 октомври, Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата во понеделник од 10 до 13 и 30 часот ќе се одржи конференција на...