Зелено кисело млеко – еликсир за црниот дроб

loading...

Зеленото кисело млеко е рецепт, кој ќе ги прочисти црниот ни дроб по обилните божиќни и новогодишни празници, а ќе помогне за ослабнување.

Потребни се 300 мл од 2% маслено кислео млеко, околу половина страк магдонос, 3 страка копар, 3 страка целер, 1 мала краставица, хималајска сол, половина лажичка куркума, бибер по вкус.

Исечете го магдоносот, целерот и копарот. Додадете ја ренданата краставица и мешајтеа. Потоа додадете го млекото. Ставете ги зачините и повторно мешајте. Коктелот добива екстремно мек и избалансиран вкус. Можете да го замените појадокот со него, а може да го користите како вечера или за прочистувањето. А, можете да го земете и за појадок и за вечера. Во секој случај, ќе добиете две порции откако ќе го направите тоа.

Cucumber and slices isolated over white background.

Не заборавајте дека не треба да го држите пијалокот во фрижидер повеќе од 30 часа. Првите видливи резултати ќе бидат видливи за една недела. Добро е, сепак, да ги користите овој свеж коктел барем 20-тина дена. Така ќе имате можност да се убедите дека ќе ослабенете и тоа може да биде и вкусно.