ИЗБРКАЈТЕ ЈА НЕГАТИВНАТА ЕНЕРГИЈА: Три работи што треба да ги направите на почетокот на пролетта

|

Влезете во најубавата сезона среќни и исполнети.

Општото пролетно чистење е задолжително во секој дом. Тоа е периодот кога го чистиме просторот од нередот, го освежуваме домот, го правиме поотворен и посветол – во новата сезона влегуваме со нова енергија во домот. Кога домот е чист и уреден, ние исто така се чувствуваме подобро и посреќно во нашиот простор.

Ви откриваме кои 3 работи треба да ги исчистите/отфрлите од вашиот дом на почетокот од пролетта:

Ослободување од нередот – За фенг шуи, нередот е најлошиот непријател бидејќи ја задржува лошата и стагнантна енергија, го блокира протокот на здрава енергија и на ист начин влијае на животите на оние кои живеат во неред. Нередот може да го зголеми депресивното расположение, заморот и стресот. Ова е причината зошто треба да се ослободите од нередот. Ова значи ослободување од ѓубрето внатре и надвор од куќата или станот, средување и бојадисување на ѕидовите, грижа за градината, тревникот итн. Вашата одговорност е многу подалеку од ѕидовите. Затоа е важно да внимавате на уредувањето на вашата околина доколку живеете во куќа. Физичкиот неред исто така не е добар. Прашината, пајажината, премногу предмети, работите од полиците и плакарите не ви прават услуга. Правилото на фенг шуи е јасно: фрлете, подарете или продадете сè што не сте користеле во последните шест месеци. Организирајте ги плакарите и полиците.

Чистење на емоционалното ѓубре – Ова е веројатно најтешкиот чекор во процесот на чистење, но во исто време и најважниот. Неискажани работи, нерешени односи, наоѓање маана кај другите, емоционална манипулација итн. Единствената личност што можеме да ја промениме сме ние самите. Решете ги несогласувањата, најдете компромиси, преземете одговорност за вашите постапки и последици, простете, отплатете ги долговите, расчистете со старите пријатели, побарајте прошка. Тоа ќе ви даде мир на умот и ќе ви овозможи да продолжите понатаму.

Отстранете ги сите негативни работи што ве опкружуваат – За подобро здравје, ослободете се од работите кои го блокираат протокот на вашата енергија во кујната, на кујнските елементи и во фрижидерот. Не правете го ова со хемикалии, туку со природни средства за чистење (користете домашни препарати како оцет, лимон, сода бикарбона итн.). Темелно исчистете ги и отстранете ги непотребните работи од спалната и бањата. Овде важи истото правило: она што не сте го користеле во последните шест месеци мора да исчезне. Исчистете ги прозорците, просторот под креветот, украсете ги собите во духот на пролетта. Внесете нови растенија во вашиот дом. Бујните и ароматични билки како рузмарин и нане можат да бидат убав додаток на вашата кујна.