2-годишно дете ја застрела бремената мајка

|

Во американската сојузна држава Охајо почина бремена жена откако била застрелана од нејзиниот двегодишен син, објавија денеска американските медиуми.

Инцидентот се случил на 16 јуни кога Лора Илг побарала брза помош пријавувајќи дека двегодишниот син го пронашол нејзиниот пиштол и ја застрелал.

Илг била однесена во болница, каде и бил извршен итен царски рез, бидејќи била во 34 недела од бременоста. Но, лекарите не можеле да ги спасат детето, а подоцна починала и мајката.

Полицијата го пронашла пиштолот СИГ Сауер П365, со која беше застрелана Илг. Но, во нејзиниот дом биле пронајдени и една сач, арка и друга пушка. Сè уште никој не е обвинет за убиството, а полицијата соопшти дека наодите од истрагата ќе бидат проследени до локалното Обвинителство.