Ако ви здодеаја горештините, погледнете ја неверојатната снимка од Словачка: Насред јули паднал снег, вистинска зимска идила

ИЗВОРСкопје24
|

И додека ширум Европа многумина се борат со рекордно високи температури, на словачките планини завладеала вистинска зимска идила.

По 19,5 степени, измерени во четвртокот, дошло до заладување, а врвот Ломњички штит е целосно прекриен со снег.

Сепак, ова не е прв пат во јули да падне снег на ова подрачје, па затоа посетителите мора секогаш да бидат подготвени за сите промени на времето.

11. 7. 2019 Aktuálne zasnežené Tatry 🌬☃️🌨Výstrahy ku dňu 11. 7. 2019 – Vysoké Tatry ‼️Pozor, v najvyšších polohách v…

Gepostet von Tatry am Donnerstag, 11. Juli 2019

Сите се советуваат со себе да понесат опрема и да бидат внимателни.

Инаку, Ломњички штит, со висина од 2.632 метри, е третиот врв по висина во Словачка, а му припаѓа на планинскиот ланец Татри.

Видеото погледнете го ТУКА.