Атиџе Муратова пред заминувањето во Холивуд

ИЗВОРскопје24
|

Атиџе Муратова (56) е спремна за Холивуд. Се надева дека Холивуд е исто така спремен за неа и за „Медена земја“ откако документарецот за нејзиниот фасцинантен живот како пчеларка која одгледува диви пчели во зафрленото напуштено овчеполско село Бекирлија, победи на фестивалот „Санденс“ во САД и освои највисоки меѓународни признанија и одлични критики.

За црвениот килим на Оскарите на 9 февруари во Холивуд ѝ се шијат специјални традиционални шалвари во жолта и виолетова боја, а за машкиот дел од екипата – смокинзи со пеперутка вратоврска, со дизајнерски потпис на ателје „Кокев“.

– Очекувам победа и два Оскара – оптимистична е Атиџе пред тргнувањето за Америка, на најпрестижното филмско доделување во светот.

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА.