Автомобили што најмалку губат од својата цена

ИЗВОРСкопје24
|

Автомобилите што губат најмалку од својата цена се сортираат по класа. Моделите се распоредени во опаѓачки редослед на ликвидност, а загубата на вредноста по три години работење е означена како процент во загради по моделот. Еве ги најликвидните автомобили.

А-класа: Тојота Ајго (-40,6%), Fiat 500 (-41,5%), Фолксваген горе! (-42%), Киа Пиканто (-42,5%), Hyundai i10 (-43%), Fiat Panda (-43,7%), Цитроен Ц1 (-44%).

Б-класа: Тојота Јарис (-37,4%), Дачија / Рено Сандеро (-38%), Skoda Fabia (-38,2%), Фолксваген Поло (-38,3%), Hyundai i20 (-38,4%), Киа Рио (-38,5%), Opel Corsa (-38,7%), Рено Клио (-38,8%), Сузуки Свифт (-39,4%), Ford Fiesta (-39,6%).

Ц-класа: Фолксваген голф (-34,9%), Шкода Октавија (-35,5%), Тојота Корола (-35,7%), Hyundai i30 (-37%), Peugeot 308 (-37,3%), Kia Ceed (-37,5%), Opel Astra (-37,6%), Мазда 3 (-37,9%), Рено Меган (-38%), Fiat Tipo (-38,2%).

Д-класа: Skoda Superb (-38,4%), Фолксваген Пасат (-39%), Ауди А4 (-39,2%), Opel Insignia (-39,9%), Мазда 6 (-40,2%), Volvo S60 (-40,6%), Мерцедес Ц-класа (-41,1%), BMW Серија 3 (-41,4%), Форд Мондео (-41,8%), Peugeot 508 (-41,8%).

Е-класа: Тојота Камри (-37,8%), BMW Серија 5 (-38,7%), Volvo S90 (-38,9%), Ауди А6 (-39,2%), VW Arteon (-40%).

Луксузни автомобили: Мерцедес С-класа (-41,7%), Porsche Panamera (-42,6%), Ауди А8 (-44,5%), BMW7-серија (-46,7%).

Мали кросовери: Audi Q2 (-31,3%), Toyota C-HR (-34,6%), Фолксваген Т-Рок (-34,7%), Шкода Камик (-34,9%), Hyundai Kona (-35,1%), Форд Пума (-35,6%), Рено Каптур (-35,8%), Mazda CX-3 (-36,1%), Kia Stonic (-36,8%), Сузуки Витара (-37,8%).

Кросовери со средна големина: Hyundai Tucson (-32,6%), Шкода Карок (-33%), VW Tiguan (-33,3%), Seat Ateca (-34,2%), Тојота РАВ4 (-34,5%), Nissan Qashqai (-34,9%), Форд Куга (-35,1%), Kia Sportage (-36,1%), Volvo XC40 (-36,8%), Дачија / Рено Дастер (-37,2%).

Големи кросовери: Volvo XC60 (-35,9%), odakoda Kodiaq (-36,2%), Audi Q5 (-37,3%), Hyundai Santa Fe (-40,5%), Nissan X-Trail (-41,2%).

Луксузни кросовери: Porsche Cayenne (-35%), Мерцедес Г-класа (-35,1%), Toyota Land Cruiser (-37,3%), Фолксваген Туарег (-39%), BMW X5 (-39,7%), Audi Q8 (-40,3%), Мерцедес ГЛЕ (-41,2%), Audi Q7 (-41,5%), Volvo XC90 (-42,2%).

Извор:biznisvesti.mk