Белград „матурираше“ со проектот Белград на вода, каде е Скопје на мапата на метрополи?

ИЗВОРСкопје24
|

Еден од симболите на српската престолнина несомнено е Белград на вода (Belgrade Waterfront).

Белград со овој проект напредува и се приклучува на листата на модерни европски градови.

Проектот вклучува различни згради, што им овозможува на сите да уживаат во локацијата.

Скриен покрај реката Сава, Белград на вода овозможува вистинско уживање на шеталиштето и во парковите.

Иако е најдинамичната населба во главниот град, таа е погодна и за деловни луѓе и за семејства.

Доколку планирате да го посетите ова модерно место, да живеете таму или да работите од таму, внимателно прочитајте што ви е достапно.

1. ОСНОВАЊЕ НА БЕЛГРАД НА ВОДА – ОД ПЛАН ДО РЕАЛИЗАЦИЈА

Белград го најде своето место на вода меѓу Белградскиот саем и Бранковиот мост, реката Сава и улицата Савска.

Добрата географска положба му овозможи за кратко време да стане локација број еден во главниот град.

Од друга страна, убавината покрај реката му дава на Белград неверојатен сјај, а на посетителите задоволство.

Идејата за проектот „Белград на вода“ се појави во 2012 година, а камен-темелникот беше поставен три години подоцна.

Во септември 2015 година на таа локација започна изградбата на два станбени згради кои денес се симбол на целиот комплекс.

Целиот проект предвидува изградба во четири фази, а рокот за завршување на сите работи е најмногу 30 години.

Кога станува збор за првата фаза, некои од зградите веќе заживеале. Така Белград ги доби своите први станбени згради на вода, како и трговски центар.

Од година во година работите на градилиштето напредуваат. Напредокот во изградбата е забележан и за време на пандемијата, па во 2021 година ќе се работи на Белградската кула, за што ќе стане збор во следниот текст.

Планот вклучува и изградба на објекти за забавни и културни содржини.

Целиот проект е вреден 3,5 милијарди евра и се протега на површина од околу 90 хектари.

2. „ГАЛЕРИЈА БЕЛГРАД“ – НАЈГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР ВО РЕГИОНОТ

Она што го нуди Белград на вода, а привлече многу граѓани и туристи, е најголемиот трговски центар во регионот.

Прекрасниот трговски центар „Галерија Белград“ беше официјално отворен на 30 октомври 2020 година.

Тоа е најголемата шопинг, гастрономска и забавна дестинација во регионот.

Галеријата се наоѓа на брегот на реката, а покрај локацијата, посетителите ги привлекува импресивната големина на објектот и капацитетите што ги нуди.

Трговскиот центар е изграден по светски стандарди, а вкупната површина е 300.000 метри квадратни. Има и најголем зелен покрив во регионот и дури 3.600 паркинг места.

Заинтересираните клиенти можат на едно место да ги најдат најпознатите светски и домашни брендови.

Исто така, во Галеријата секој може да се релаксира со храна и пијалоци во кафулиња или ресторани со неверојатен поглед на реката.

Трговскиот центар е вистински мал рај за најмладите, па тие можат да уживаат во најголемиот парк со трамбулина во овој дел од Европа.

3. САВСКА ПРОШЕТКА – ДОПИР НА БРЕГОТ

Изградбата на шеталиштето Сава траеше од 2015 до 2016 година и претставува впечатлив елемент на Белград на вода.

Шеталиштето на десниот брег на Сава е едно од најубавите места што ги има Белград. Лесната прошетка покрај реката овозможува неверојатно чувство, а целото задоволство доаѓа со зајдисонцето на таа локација.

Шеталиштето Сава е совршена средина за спортски активности. Покрај онаа за пешачење, изградена е и велосипедска патека по највисоки стандарди.

На овој начин, луѓето од сите возрасти можат да возат велосипеди, ролери или едноставно слободно да шетаат.

По активностите на таа локација посетителите можат да се релаксираат со пијачка во кафулињата веднаш до шеталиштето.

Она што го прави Шеталиштето уште поатрактивно е кејот. Особено на кејот Сава, на големите скали се собираат млади. Комплетно доживување покрај реката овозможуваат и пејачите кои често организираат концерти на тоа место.

Така, секоја посета на Савското крајбрежје е незаборавен настан.

4. ПАРК И ФОТОГРАФИИ – ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА

Друга карактеристика на здравиот начин на живеење покрај Шеталиштето е паркот.

Покрај зелените површини, паркот содржи и разни реквизити за играње, како и игралиште за кошарка.

Обоен е со шарени бои, па во него се создаваат најсреќните и најубавите слики.

Низ паркот има разни фотографии кои изгледаат како ограда или ѕид, бидејќи се со голема должина.

Тие се најчеста позадина на сликите на граѓаните или туристите кои го посетуваат Белград на вода.

Затоа овој комплекс не се состои само од згради, туку и од зеленило и вода, што придонесува за уште поголем квалитет.

5. СТАНБЕНИ ОБЈЕКТИ НА БЕЛГРАД НА ВОДА – СВЕТСКА КЛАСА

Белград на вода е идеална локација за живеење, па многу луѓе почнаа да купуваат станови на таа локација.

Исто така, покрај за семејството, местото е многу погодно и за деловен простор.

Исто така, во текот на годината се планира вселување во уште три станбени згради – BW Arcadia, BW Aurora и BW Metropolitan, со што бројот на населени станови ќе достигне 1.700.

Меѓу најпознатите станбени згради во урбаната средина е BW Vista. Оваа зграда има 23 ката и 288 станови.
Апартманите се еднособни, двособни, трисобни и четирисобни и се дизајнирани да ги задоволат највисоките стандарди на функционалност.

Покрај модерен минималистички дизајн, тие се опремени и со висококвалитетни природни материјали.

Целокупната цена на становите лоцирани во Белград на вода зависи од нивната големина. Но, цената на метар квадратен во просек е до 3.000 евра.

Покрај станбените згради, Waterfront има и модерни деловни објекти. За да може секој ден да започне со кафе во канцеларија со неверојатен поглед или со појадок.

6. БЕЛГРАДСКА КУЛА – ПОТЕНЦИЈАЛЕН НОВ СИМБОЛ НА ГЛАВНИОТ ГРАД
Работите на Белградската кула се уште траат, а целата изградба треба да биде завршена до крајот на 2022 година.

Оваа зграда ќе има 42 ката, и ќе биде висока 168 метри.

Кога ќе се изгради и ќе блесне во полн сјај, ќе биде највисоката зграда во Србија.

Поради својата големина и местоположба, оваа зграда се очекува да биде нов симбол на главниот град на Србија.

Кулата се наоѓа на насипот покрај реката Сава и ќе има директен пристап до крајбрежното шеталиште.

На првите девет ката ќе има 190 хотелски соби, додека од 14 до 39 кат ќе бидат сместени 220 луксузни апартмани.

Придобивките за гостите и станарите на хотелот ќе бидат пристап до базен, теретана, како и простор за релаксација и видиковец на врвот на кулата.

ЗАКЛУЧОК
Во оваа статија дознавте што нуди Белград на вода.

За само шест години, колку што е во изградба, стана најмодерното место во Србија.

Белграѓани, но и туристите се многу привлечени од најголемиот трговски центар во регионот, каде се е достапно на едно место.

Меѓу најпосетуваните места е шеталиштето Сава, место каде зајдисонцето е најубаво.

Белград на вода, покрај модерни градби, има и шарен парк, во кој можат да уживаат и децата и постарите.

Туристичка атракција е и место за најубавите уметнички слики, кој се наоѓа веднаш до паркот.

Некои станбени згради на таа локација се уште се во изградба, а повеќето од нив се вселени. Значи, модерна населба е идеална за деловен простор, но и за семеен живот.

Напредува и изградбата на потенцијалниот симбол на главниот град – Белградската кула, која посетителите веќе ги остава без здив.