БРЗ РУЧЕК ИЛИ ВЕЧЕРА ЗА ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО: Новата верзија на салатата со пилешко е одлична идеја за вас

ИЗВОРСкопје24
|

Салатите се секогаш убави рецепти, може да се сервираат на неколку начини и да се чуваат во фрижидер неколку дена!

Ако сакате брз оброк од салата, ова е одличен предлог, потребни ви се само неколку состојки!

Ви предлагаме основен рецепт за пилешка салата, а доколку сакате, можете да додадете состојки по ваш вкус, како што се миризливи билки (тарагон, зачин), парчиња тост леб, коцки сланина…

Состојки: Пилешки гради (околу 400 грама за две лица), Мајонез, Сенф, Грст црвено грозје, Лимон, Три млади кромидчиња, Сецкани бадеми, Сол, бибер.

Подготовка: Исечете го пилешкото на коцки и пржете го. Исечете го грозјето на половина, исечете го кромидот на парчиња. Измешајте го грозјето, кромидот и месото, а потоа додадете мајонез и сенф до саканата густина. Зачинете со сол и бибер и посипете го со сецкани бадеми.

Оваа салата се служи ладна, а можете да ја користите и како полнење за сендвичи од ‘ржан леб.