Друго

Во Црното Море има се помалку делфини, а се поголема количина...

Со воздушен мониторинг на Црното Море, наречен „Лет со делфини“, прв во последните 40 години, утврдено е намалување на бројот на делфини во групи...

Совет: Како најбрзо да ја наполните батеријата на телефонот

Сигурно ви се има случено да се најдете во ситуација да мора да излезете, а батеријата на телефонот ви е речиси празна. Или сте...

Прекрасен гест: Улица во Србија ќе го носи името Тоше Проески

Кога ќе прошетате низ општина Панчево, ќе наидете на една многу посебна улица. Улица во селото Јабука ќе го носи името на славниот македонски...

Бродот „Титаник“ полека исчезнува

Прв пат во последните 14 години, е организирана по детална нуркачка мисија за потонатиот брод „Титаник“, кој што повеќе од 100 години лежи на...

Научниците на НАСА прв пат со телескоп зебележале огромна црна дупка...

Научниците на НАСА прв пат со телескоп зебележале огромна црна дупка како уништува ѕвезда и тоа го снимиле целито процес од почеток до крај. Сателит...

Пет лесни начини да откриете кој ве бара на интернет

Потенцијалните работодавци и партнери, вашите поранешни партнери, одамна изгубените роднини и пријатели, некој кому му должите пари… Може да има многу причини зошто некој...

Кафеана „Лантерн“, совршено место за дневни и вечерни прослави

Забави, коктел настани, родендени, корпоративни прослави, тим билдинзи…се само дел од случувањата кои може да ги креирате во кафеана „Лантерн“. Стационирана во срцето на „Дебар...

Многу македонски граѓани летово ја одбраа Хрватска, но не како туристичка...

Хрватското крајбрежје летово беше дестинација на многу македонски граѓани, но не како туристичка, туку како дестинација каде работат. Мотивите и целите им се различни,...

Денеска е спомен на Светите Александар, Јован и Павле, патријарси Цариградски

Александар учетсвуваше на I Вселенски Собор во Никеја, наместо престарениот патријарх Митрофан, когошто потоа го наследи. Kога некои философи сакаа да се препираат со...

НАЈНОВИ