Градски вести

Од денеска важи изменет режим за повеќе автобуски линии на ЈСП

Од Јавното сообраќајно претпријатие Скопје информираат дека денеска, петок (30 јули) од 18 часот, поради изведување на градежни активности на дел од булеварот „Кузман...

ЈСП: Од денеска автобусите во насока на Транспортен центар ќе сообраќаат...

ЈСП Скопје информира дека денеска после 17 часот, поради изведување на градежни активности на дел од коловозот на булевар „Кузман Јосифовски Питу“, на потегот...

Во Сарај се гради нова елитна населба, прва од овој вид...

Нова елитна населба „Комплекс планет“ почна да се гради во Сарај. Проектот беше промовиран денеска, а освен функционери, на настанот присуствуваа и инвеститорите на...

Во Скопје утре изменет сообраќаен режим поради протестен марш

Министерството за внатрешни работи известува дека на подрачјето на Скопје, утре, 23 јули, во временскиот период од 18.45 часот до 20.30 часот, поради протестен...

Утре и задутре дел од скопјани ќе останат без струја –...

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, ги известува граѓаните дека: Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат...

Жителите на населба Железара протестираат бидејќи главната улица им е претворена...

Неколку десетици жители на скопската населба Железара попладнево со блокада на улицата „Коце Металец“ го продолжија неколкудневниот протест со кој бараат надлежните органи да...

Невремето во Скопје турна дрво во центарот на градот

Изминативе неколку дена Македонија е под силна влажна воздушна маса, што резултираше со невреме на територијата на речиси целата држава. Невремето беше поизрасено во...

Дефект остави без вода жители на повеќе скопски улици

Поради уличен дефект до негово санирање без вода за пиење ќе бидат корисниците на улиците „Сречко Пужалка“ 17 и Товарник, како и на „Палмиро...

Поголем дел од Скопје и скопско утре без струја

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 15.07.2021 година (четврток), без електрична енергија ќе останат следните корисници: -во време од 08,40 – 12,00...

Се преврте полициско возило на Рузвелтова (ФОТО)

Полициско возило рано утринава се преврте на улицата „Франклин Рузвелт“ во близина на Зоо Скопје. Неофицијално, од засега непознати причини возачот изгубил контрола над возилото,...

НАЈНОВИ