Карпош

Канцеларија на Управата за водење матични книги во општина Карпош

Градоначалникот на општина Карпош Стефан Богоев денеска се сретна со директорот на Управата за водење матични книги Ѓоко Котевски. На работната средба, како што информира општина Карпош, се разговараше за отворање подрачна канцеларија на Управата...

Без струја утре делови од Центар, Сарај и Карпош

Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија утре ќе останат дел од корисниците во повеќе скопски општини, соопшти РЦУК-Скопје по добиено известување од „ЕВН Македонија" АД. Од 9 до 15 часот,...

Во вторник без струја корисници од голем број на општини во Скопје

Од „ЕВН Македонија“ АД е добиено известување дека, на ден 24.10.2017 год. (вторник), заради закажани технички зафати, без електрична енергија ќе останат: Во периодот од 08:30 до 15:00 часот корисниците од дел од ул. Михаил...

Дел од општина Карпош утре без вода

Без водоснабдување утре од 10 часот ќе останат корисниците од зградите лоцирани на улицата „Вич“ бр. 23 и бр. 24 во општина Карпош. Како што соопшти РЦУК – Скопје, прекинот е поради дефект на затворач...

Општина Карпош ги обучуваше вработените на определено време во основните училишта и градинките да...

Националната агенција за европски образовни програми и мобилност во соработка со Општина Карпош, денеска во ООУ „Братство“ одржа обука за изработка на професионална кратка работна биографија – Europass CV. Вработените на определено време кои се...

Утре без струја дел од Карпош

Поради изведување технички зафати утре без електрична енергија ќе останат дел од потрошувачите во општина Карпош. Без електрична енергија од 09:00 до 15:00 часот, ќе останат корисниците од ул. Козле, подулици 1, 3 и 5,...

Реконструирани три крака од улицата „Франце Прешерн“ во Влае

Општина Карпош денеска реконструираше три крака од улицата „Франце Прешерн“ во урбаната заедница Влае 1, во должина од 420 метри и широчина од четири метри. Според проектната документација на Секторот за уредување на градежно земјиште...

Прегазено дете зад училиштето во Карпош 4

Попладнево околу 16 часот во улицата зад Основното училиште Петар Поп Арсов во скопската населба Карпош 4 е прегазено дете. Според информациите на Сител момчето на возраст од 13 години со видливи повреди на главата...

Нови 13 дефектолози за училиштата во Карпош

Нови 13 дефектолози ќе бидат ангажирани во осум училишта во општина Карпош кои ќе работат со ученици со посебни потреби – основци во училиштата на територијата на локалната самоуправа во рамки на проектот „Карпош...

Обновено детско игралиште на кејот во Карпош

Деновиве Општина Карпош изврши целосна реконструкција на детското игралиште во близина на Скејт паркот покрај кејот на реката „Вардар“. Игралиштето е целосно реконструирано и збогатено со разновидни детски реквизити, а најмалите карпошани ќе можат...

НАЈНОВИ

loading...