сабота, април 21, 2018

Музичка Младина за маестро Ѓумар на 21 април 2018 во Македонска...

Концерт на Камерниот Оркестар на Музичка Младина на Македонија во чест на својот долгогодишен соработник, еден од најзначајните и најистакнати диригенти и професори Саша...

21. издание на Скопје филм фестивал

12 април, Скопје – Со големо задоволство го најавувамe стартот на годинешниот Скопје филм фестивал, кој го подготви своето 21. издание, заедно со сите...

Дуке Бојаџиев најави два концерти во Скопје во мај

По пауза од две години, македонскиот композитор со њујоршка адреса Дуке Бојаџиев повторно ќе настапи пред домашната публика, најавувајќи два едноподруго концерти на 11...

Висар Вишка утре ќе го отвори 11 издание на ИТФ „Лица...

Во име на театарските работници и почитувачи на фестивалот, утре вечер во ДОМ НА АРМ, пред почетокот на првата од седумтте претстави на ИТФ...

Мајските оперски вечери годинава го слават Пучини

Пет оперски изведби, еден оперски и еден балетски гала концерт, две изложби и две промоции на книги, ќе понудат годинашните 46. Мајски оперски вечери. Мотото...

Ќе се снима играна серија „Зоки Поки“

Режисерот Александар Поповски ќе снима тв-серија според книгата „Зоки Поки“ на Оливера Николова. Тој доби од Агенцијата за филм 310 илјади евра за снимање на ТВ-серијата во продукција...

Храбри и професионални – македонски актерки кои се разголија на филмското...

Ние сме една од оние земји каде што сосема нормални работи се доживуваат како табу-теми. Една од нив е секако предизвиците кои со себе...

Електро-акустичен концерт на Џијан Емин

Македонската филхармонија и Здружението на џез-уметници на Македонија на 12 април во 20 часот ќе реализираат електро-акустичен концерт на Џијан Емин. На концертот ќе биде...

Хуманитарна претстава во МОБ за семејството Ристески

По апелот за помош на семејството на Марина и Јован Ристески и нивниот тригодишен син Александар, кои живеат во село Долгаец, во близина на...

Праизведба на камерната опера „Помеѓу соништа и летови“

На малата сцена во Македонската опера и балет во рамки на фестивалот Денови на македонска музика вечер ќе биде праизведена камерната опера во еден...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ОПШТИНСКИ ВЕСТИ