Култура

Уште едно неверојатно големо име доаѓа во Македонија – Лени Кравиц...

Во рамки на европската турнеја која е по повод излегувањето на новиот албум „Raise Vibration“, LENNY KRAVITZ ќе го посети и Скопје на 3...

Британската поп икона Брајан Фери во Скопје: Шармерите никогаш не стареат...

Брајан Фери (72), британската поп икона, на синоќешниот концерт целосно ја маѓепска публиката во салата на Македонската филхармонија. Господин Фери ни ги распосла своите...

Интернационален уличен уметнички фестивал за живи статуи 2018 (Програма за Статуафест)

Интернационалниот уличен Фестивал СТАТУАФЕСТ - Другото лице на улицата ќе се оддржи на 14ти и 15ти септември, на улица Македонија со почеток во 18:00...

Хумористичната серија „Преспав“ од оваа сезона се сели на нова телевизија

Откако вчера беше најавено дека хумористичната емисија „Фчерашни новости“ повеќе нема да се емитува на ТВ Телма, и денеска со слична информација потврдуваат од...

Српската комедија „Кој е тука идиот” со Милан Калиниќ во Скопје

Српската хит-театарска претстава “Кој е тука идиот” ќе гостува во Скопје, на 1. ноември, во Дом на АРМ, во Скопје од 20 часот. Главните улоги...

Последното негово дело: Ванчо Петрушевски во филмот „Мејкинг оф“, со премиера...

Премиерата на првиот македонски филм во жанрот еротска комедија, „Мејкинг Оф“ ќе се одржи на 6 септември во 20.30 часот во кино салата Синеплекс....

„Дух“, „Буре барут“ „Авантурите на Аладин“…: Објавен репертоарот на МНТ за...

РЕПЕРТОАР ЗА МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2018 г. 11.9 (вто.) |„СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА“| мала сцена | 20:00 12.9 (сре.) |„РАЗГОВОРИ ВО ЧЕТИРИ ОЧИ“| мала сцена| 20:00 13.9 (пет.) |„КЕЦ...

Уникатниот словенечкиот бенд Jimmy Barka Experience утревечер со концерт на Македокс

Утре со почеток од 22 и 30 часот во Куршумли ан PopUp Music и МакеДокс го најавуваат концертот на словенечкиот бенд Jimmy Barka Experience,...

„Охридско лето“: Денес во Скопје пристигнува оперската дива Елена Мошуц

Без какви било посебни побарувања околу нејзиното сместување и настапот на фестивалот „Охридско лето“ големата оперска певица  Елена Мошуц денеска ќе пристигне на скопскиот...

Пијанистката Верица Шотаровска со свој солистички концерт на сцената на Кино...

Меѓународен настап на пијанистката Верица Шотаровска, која на 14 јули 2018 година на покана на здружението Корона Лауреа и фестивалот Classic Lovran , ќе...

НАЈНОВИ

loading...