Култура

Скопскиот рок бенд „Визија“ единствениот бенд од Македонија на „Егзит“ годинава

Скопскиот алтернативен рок бенд „Визија“ ќе настапи на овогодинешниот музички фестивал „Eгзит“, најголемиот фестивал за Југоисточна Европа кој се одржува во Нови Сад. Рок бендот „Визија“е единствениот...

Распродадени трите изведби на „Клеопатра“ во МОБ

Голем интерес кај публиката има за балетскиот спектакл „Клеопатра“ со кој примабалерината Александра Мијалкова в сабота, на сцената на МОБ, ќе го одбележи 25-годишниот...

ИЗДАВАЧКАТА КУЌА КУЛТУРА РАСПИШУВА КОНКУРС ЗА „РОМАНИЈАДА“

И оваа година Култура АД Скопје повторно го распиша конкурсот за „Романијада“, кој е наменет за млади неафирмирани книжевни автори од Република Македонија кои...

Започнува 67-то „Берлинале“

Меѓународниот филмски фестивал во Берлин ќе биде отворен денеска со филмот „Џанго”, деби оставрување на францускиот режисер Етјен Комар. За престижната награда „Златна мечка” и...

„Фен Мо“ – класичен кинески танц во рамките на „Танц фест...

Во рамките на „Танц фест 2018“, вечерва во театарот „Јордан Хаџиконстантинов-Џинот“ во Велес ќе гостува Академијата за танц од Пекинг со претставата „Фен Мо“...

Во Скопје почна да се снима првиот боливудски филм

Во снимањето на првиот боливудски филм, акциониот трилер „Vijay 61“, кое од 01 до 09 мај се одвива во МНТ во Скопје, се вклучени...

Изложба на Ване Костуранов утре во МКЦ

На 4-ти ноември, петок, во 20 часот, во галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје ќе биде отворена 12-та самостојна изложба на струмичкиот сликар...

Претставата “Прекината одисеја” во МНТ на 17 септември

мнт, прекината одисеја
Во претставата се вклучени актери од Македонија и Полска а ќе биде изведена и на македонски и полски јазик. Темата е прогонот на децата...

Неделниот репертоар на Драмски театар Скопје од 09.10 – 15.10.2017

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 09.10 до 15.10.2017 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: ден и час: 12.10.2017...

Влатко Стефановски и Камерниот оркестар на Битола вечер на „Охридско лето“

На фестивалот „Охридско лето“, на големата сцена „Долни Сарај“ вечер концерт ќе имаат Камерниот оркестар на Битола и нашиот најпознат гитарист Влатко Стефановски. Уметниците...

НАЈНОВИ

loading...