Итно да се преиспита одлуката да не се продолжат роковите за...

Комората неделава добила известување дека и покрај тоа што сметководителите се загрозени од панде*ијата и не можат да ги достигнат роковите, Министерството за економија...

ССК испорача 15 мерки за опстанок на работните места и претпријатијата

Континуитет на поддршката која ќе овозможи да се зачуваат работните места и да опстанат претпријатијата, бара Сојузот на стопански комори на Македонија. Ова барање...

Признание Македонски квалитет 2020 за 10 македонски економски амбасадори

Десет претпријатија кои се македонски економски амбасадори го добија престижното Признание за македонски квалитет, кое традиционално го доделува Сојузот на стопански комори на Македонија...

Арсовска со нов мандат во Глобалниот комитет на жени лидери

19.12.2020, Скопје - Глобалниот комитет на жени лидери ги објави новите членови на бордот. За претседател е избрана Колинда Грабар-Китарович, поранешен претседател на Хрватска,...

Вилма Учета Дузлевска со несекојдневна награда – Business Elite’s „40...

По поминати два мандата на функцијата Генерален Директор во Кроација осигурување – Живот а.д., Скопје, Вилма Учета - Дузлевска изгради Компанија која стана лидер...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. апостол и евангелист Јован Богослов

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 септември. Денеска е Св. апостол и евангелист Јован Богослов. Еве еден цврст столб на Црквата Христова....

Средба Арсовска – Бесими: Со инклузивен процес до решенија за...

- Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска оствари официјална работна средба со министерот за финансии, Фатмир Бесими. На средбата во...

Ќе го отплеткаме Гордиевиот јазол ….

И не би ги спомнувал мерките кои веќе завршија, доколку ситуацијата беше стабилизирана, но кај нас неизвесноста од ден на ден се повеќе се...

Државата реши јавно да објави кои фирми зеле државна помош а...

Оваа недела Управата за јавни приходи обелодени дека сопствениците на преку 700 компании од Скопје, Тетово, Струга, Гостивар и Куманово зеле пари од државата,...

Конечно oбновени рутите на Wizz Air: Од Скопје и Охрид ќе...

Авиокомпанија која со евтини летови ги опслужува македонските граѓани Виз Ер официјално објави дека со повторното отворање на рутите од аеродромите во Скопје и...

НАЈНОВИ