Култура

Учениците од ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“ покажаа како се работи од...

Ученици од средното музичко училиште ДМБУЦ „Илија Николовски - Луј“ покажаа дека и деновите кои што моментално сите ги поминуваме дома може да бидат...

МНТ: Парите од купените билети ќе се рефундираат по 24 март

“Поради засилените мерки за заштита на населението, како и превенција од понатамошно ширење на вирусот, а согласно препораките од Владата на Република Северна Македонија,...

Претставата „Кој го освои срцето на Сара“ пред учениците од Гази...

Претставата „Кој го освои срцето на Сара“, која е креација на проектот „Градиме заедничка иднина“, во текот на оваа недела, се игра пред учениците...

Прв куп на Македонија за сценски изведувачи

На 7ми март, во просториите на Националната Опера и Балет ќе се одржи првиот Куп на Македонија за сценски изведувачи, посветен на сценските уметности:...

Се огласија од тимот на „Медена земја“ : „Благодарам што не...

Македонскиот филм „Медена земја“ не успеа да се закити со ниту еден оскар иако беше номиниран во две категории - за Најдобар документарен филм...

Британците извлекоа животни лекции од приказната за Атиџе

Еден од најнеочекуваните филмови што се натпреварува за „оскар“ е фасцинантната приказна за пчеларката од Балканот Атиџе Муратова. „Медена земја“ има силна еколошка порака,...

Тимот на „Медена земја“ се дружеше со Ди Каприо, Бред Пит,...

Американската Академијата за филмски уметности и науки објави групна фотографија на својот Твитер налог, на која се наоѓаат сите кои се номинирани за Оскар. https://twitter.com/TheAcademy/status/1221932566430617600?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1221932566430617600&ref_url=https%3A%2F%2Ffokus.mk%2Fgalerija-timot-na-medena-zemja-vo-drushtvo-na-di-kaprio-bred-pit-tarantino%2F На...

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис за „Медена земја“: Колку совршен...

По познатата холивудска актерка Сара Џесика Паркер, за „Медена земја“ се огласи и Џејми Ли Кертис. Таа на Твитер напиша дека филмот е совршен...

Самостојна изложба на слики на академскиот ликовен уметник Зоран Арсовски –...

По успешното претставување на изложбата “Тектонски пореметувања” која брои вкупно 64 слики на академскиот ликовен уметник Зоран Арсовски – Бабата во бугарската престолнина...

Песни од светските музички поп – рок легенди на „Василичарскиот концерт...

Песни од некои од најголемите поп и рок легенди ќе се изведат на „Василичарскиот концерт“ во Македонската опера и балет (МОБ). Тој традиционално се...

НАЈНОВИ