Култура

Изложбата „Тектонски пореметувања“ на Зоран Арсовски од четврток во Македонскиот културен...

Изложбата „Тектонски пореметувања“ на македонскиот академски ликовен уметник Зоран Арсовски – Бабата ќе биде отворена во галеријата на Културно – информативен центар на РСМ...

Танец оди на јубилејна шведска турнеја!

Големиот Ансамбл Танец претставува симбол на македонскиот фолклор, традиција и култура веќе седум децении, културен амбасадор кој несебично ја презентира и споделува богатата македонска...

СО ПРОМОЦИЈА НА „МОСТОВИ НА ПРИЈАТЕЛСТВО 3“ ЗАПОЧНА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА ДЕНОТ...

Во присуство на голем број љубители на пишаниот збор на 26.09. 2019 г. во Ликовниот салон во Велес е промовирана книгата "Мостови на пријателство...

ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКАТА ВИНИЛ ПРОДУКЦИЈА

ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКАТА ВИНИЛ ПРОДУКЦИЈА е еден од низата настани иницирани и организирани од ПМГ Рекордингс посветени на домашната музичка сцена во рамки на...

Изложбата „Дали сум јас тоа име или таа слика?“ се отвора...

Утревечер со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје се отвора изложбата „Дали сум јас тоа име или таа слика?“...

УЛРИХ МЕЈЕР-ХОРШ СО АКТЕРСКА РАБОТИЛНИЦА СПОРЕД ТЕХНИКАТА НА МИХАИЛ ЧЕХОВ ДОАЃА...

Улрих Мејер-Хорш, германски актер и режисер, кој има предавано низ Европа, Русија, Ерменија, Бразил, Јапонија, Уругвај, САД, во октомври доаѓа во Скопје. Во рамките...

Барокната опера „ДИДО и ЕНЕЈ“ постави платформа со нови естетски...

Конечно, и во Скопје, се реализираше премиерата на камерната опера "Дидо и Енеј"! Со овации и силни аплаузи во петокот вечерта во малата сала...

Театар, музика, филм, баскер уметност- Заврши „Звуците на културата“ во Ѓорче...

Со мјузиклот „Ромален“ и проекција на филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ заврши манифестацијата „Звуците на културата“ во општина Ѓорче Петров. Многу насмеани лица...

Фестивал на европска литература „ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ“ – Приказни вредни за раскажување

Издавачкиот центар ТРИ овој месец заокружува уште еден успешен проект посветен на квалитетната литература која доаѓа од различни страни на Европа. Во чест на...

ТРИУМФАЛЕН ВИКЕНД СО ОСВОЈУВАЊЕ НА 7 НАГРАДИ НИЗ СВЕТОТ ЗА ...

Фантастичен триумф за “Петрунија” за овој викенд каде на три фестивали низ светот освои седум награди. Започнувајќи со Филмскиот фестивал во Мароко, Salé Women Film...

НАЈНОВИ