Свет

Денес на небото „огнен прстен“: Познато е каде сите ќе можат...

Ако Месечината го покрие Сонцето од блиската страна на својата орбита, таа целосно ја блокира ѕвездата, а потоа зборуваме за целосно затемнување, но ако...

Јужноафриканка родила десет деца – официјалните лица чекаат потврда

Жена од Преторија во Јужна Африка наводно родила 10 бебиња, што, ако се покаже дека е вистина, е нов светски рекорд. Госијаме Тамара Ситол и...

Стотици апсења по голема меѓународна операција против организиран криминал

Стотици апсења се извршени низ целиот свет за време на масовна операција против организираниот криминал. Во акцијата учествувале полицајци од Европа, САД, Австралија и...

Невреме во целиот регион: Откорнати дрва и вода до колена попладнево...

Силно невреме попладнево ја зафати цела Македонија, но и целиот регион, особено силно беше невремето во Врање. За краток период наврнало голема количина на...

Министрите за финансии на Г7 постигнаа „историски“ договор за оданочување на...

Министрите за финансии од групата седум водечки светски економии постигнаа „историски“ договор за оданочување на мултинационалните компании. Договорот се очекува да вклучува глобална минимална...

Посилен земјотрес ја стресе Грција попладнево

Посилен земјотрес попладнево повторно ja стресе соседна Грција. Според податоците на ЕМСЦ потресот беше со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот...

Се тресеше тлото на БиХ: Земјотрес регистриран во близина на Мостар

Нов послаб земјотрес денеска го затресе Балканот, поточно Босна и Херцеговина во областа Мостар. Земјотресот беше со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала, регистриран...

Русија става забрана на „Дизни“ филм поради хомосексуален главен лик

Рускиот регулатор за комуникации Роскомнадзор во петокот го предупреди „Волт Дизни Ко“ да не дистрибуира содржина за која рекоа дека е штетна за децата...

Во Франција се одржа пробен концерт за враќање на „нормалниот живот“

Во текот на вчерашниот ден во главниот град на Франција се одржа пробен концерт на групата Индокин, со цел властите да ја проверат можноста...

Заврши со 0 поени – Песната на Евровизија за која никој...

Менескин, претставник на Италија, победи на 65. натпревар  на Евровизија, што се одржа во Ротердам во саботата. Нивниот влез, Зити е буони, собра 524...

НАЈНОВИ